Önkormányzat éhkoppon

Nem veszik fel tiszteletdíjukat a Nógrád megyei Nemti község vezetői – a megtakarítást a jövőben pályázati önerőként használják fel. Valahogy pótolni kell az évről évre megnyirbált központi költségvetést, s a kilencszáz lakosú falu önkormányzata e kétségbeesett lépéssel másfél millió forinttal „gazdagodik”.

Varga Attila
2007. 10. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Likviditási problémái vannak a közel 80 millió forintos költségvetéssel gazdálkodó önkormányzatnak; már a falu óvodáját is a mostanában szükségszerű, úgynevezett mikrotérségi társulásban működtetik. A nemti tisztségviselők nemrégiben lemondtak juttatásaikról. A képviselői tiszteletdíjakból és a polgármesteri illetmény egy részéből évi 1,5 millió forintot takarítanak meg, s ezt a pénzt pályázati önerőként használják fel abban a reményben, hogy siker esetén az összeget megtízszerezhetik – nyilatkozta megkeresésünkre Erős Róbert polgármester.
A kistelepülések részére kiírt pályázatokon nagyobb eséllyel tudnak így majd szerepelni, s vidékfejlesztési forrásokra számítanak. A megtakarított összegből a civil szervezeteket is támogatni szeretnék, hogy pályázni tudjanak. A civil szervezetekre eső önerőt vagy annak egy részét az önkormányzat átvállalja, így a környezetvédelmi és faluvédő, a hagyományőrzéssel foglalkozó egyesület, valamint a nemrég alakult polgárőrség akár pályázati pénzekre is számíthat – tudtuk meg.
Jelenleg tizenkétezer forint az átlag tiszteletdíj, a bizottsági elnökségért további nyolcezer forint járt, a bizottsági tagok pedig alapilletményükön felül ötezer forintot kaptak. Megtudtuk, hogy Nemtiben a képviselők nagy része eddig is alig vett fel tiszteletdíjat, hiszen azt többnyire jótékonysági célra ajánlották fel. Azzal, hogy ilyen rendeletet hoztak, megszabadultak a tiszteletdíjak közterheitől is.
A polgármester döntésük még egy előnyére felhívta a figyelmet. Mivel a 2005-ös költségvetési évhez képest 2007-ben nominálértékben is másfél millió forinttal kevesebbet kap az önkormányzat, a település vezetése rákényszerült arra, hogy emelje a helyi adókat. Ez a jövőben az iparűzési és a kommunális adót érinti majd. A lakosság ennek nem fog örülni, de láthatják, hogy a képviselő-testület is mindent megtett azért, hogy a falu kedvezőbb helyzetbe kerüljön.
Nemti Nógrád megyében, a Zagyva jobb partján, Kisterenye (Bátonyterenye) és Nádújfalu között található. A falu nem szerepel a legfontosabb, Magyarországot bemutató kiadványokban. Egyéb látnivaló híján az utazó általában áthajt a településen. Gazdasági jelentőségét a századforduló környékétől felívelő barnakőszén-bányászat adta. A faluhoz tartozó Ilonabányán a környék egyik legelső kőszénbánya-társasága működött. A bányászat később tűz- és saválló agyag, valamint riolittufa kitermelésével bővült. Mára gyakorlatilag minden bányászati tevékenység megszűnt. A település, környezetének megfelelően, kettős gazdálkodású. A Zagyva felé nyúló jól művelhető, a talaj változatos mezőgazdasági terményeknek nyújt jó feltételeket, dombsági területei pedig az erdőgazdálkodásnak adnak helyet.
Mivel Budapestről az M3-as autópályán és a gyorsítósávokkal kiegészített 21-es úton egy óra alatt elérhető a település, az utóbbi években sok fővárosi vett itt ingatlant – mondja el a polgármester. Úgy vélte, hogy nekik ezt a folyamatot is minden eszközzel segíteniük kell. Több, jó konyhával rendelkező szállásadó is működik a településen: az egyik létrejöttéhez a Széchenyi-terv járult hozzá, s az önkormányzat a falubeliek közadakozásából létrehozott tájházat is igényesen alakítgatja. Az egyik szobában a bányászmúlt relikviáit láthatjuk, egy másikban a palóc viseletből kapunk ízelítőt. Az előző képviselő-testület olyan rendeletet is hozott, amely szerint a köz- és vagyonbiztonság miatt „minden lakóházat ki kell világítani”, s az utóbbi években számos helyen önerőből zöld területet alakítottak ki.
Jó lenne, ha a fejlődést az állam támogatná, vagy jól értelmezhető pályázati rendszert működtetne. Sajnos azonban sokszor irracionális feltételeket szabnak a pályázatok kiírói. Példaként a polgármester elmondta: nemrégiben komplex akadálymentesítésre pályázhattak volna, de a pályázatok megírása és az önerő gyakorlatilag többe került volna az önkormányzatnak, mintha saját erőből akadálymentesítették volna a legfontosabb középületeket.
Anyagi forrás most elsősorban a csapadékvíz-elvezetés megoldására kellene a faluban, mert egy-egy nagy esőzés után a fél települést elönti a víz – nyilatkozta a falu elöljárója. Nemtiben az idén kialakult sanyarú helyzet miatt nem tudtak támogatást adni a tanévkezdéshez, s anyagi okok, az önkormányzati ösztöndíjrész költségei miatt nem csatlakoztak a Bursa Hungarica ösztöndíjrendszerhez sem. A polgármester szerint félő, hogy az idősek hagyományosnak mondható karácsonyi csomagjára sem futja majd az idei költségvetésből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.