Korábban nem tapasztalt mértékű építőipari recessziót állapított meg a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett jelentésében, amely szerint az év első nyolc hónapjában 7,3 százalékkal volt alacsonyabb a termelés volumene, mint 2006 hasonló időszakában. A tavalyi és az idei augusztus összehasonlításában a számok még inkább döbbenetes visszaesést mutatnak: az építőipari termelés az év nyolcadik hónapjában kiigazítatlan adatok alapján 15,3 százalékkal, munkanaptényezővel kiigazítva 14,4 százalékkal csökkent. Összehasonlításként: a 2006-ban mért visszaesés az egy esztendővel korábbihoz képest ennek mindössze ötöde volt, tavaly augusztusban ugyanis „csak” 3,3 százalékot esett a termelés, az év első nyolc hónapját tekintve pedig a mostaninak a tizede – 1,6 százalékos – volt az ágazat lendületvesztése.
A KSH adatai alapján a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése augusztusban 21,2 százalékkal esett vissza 2006 augusztusához képest, január– augusztusban összességében 11,4 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban. 7,2 százalékkal csökkent az épületgépészeti szerelés augusztusi termelése, míg a befejező építésé 2,3 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az épületek építésének volumene 5,6 százalékkal, az egyéb építményeké egynegyedével volt alacsonyabb, mint 2006 augusztusában.
A lesújtó termelési adatokkal összhangban az építőipar augusztus végi szerződésállománya is zuhanórepülést mutat, ez 40 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál. Az év első nyolc hónapjában kötött szerződések 20,8 százalékkal maradtak el a 2006. január–augusztusitól. Az építőipari tevékenység költségalapon számított árai mindeközben öt százalékkal nőttek.
Sajnálatos módon folytatódik az ágazat mélyrepülése. A legaggasztóbb az, hogy a szerződésállomány 40 százalékkal esett vissza, és ez minden valószínűség szerint még nem a gödör alja – állítja Mádi László, a Fidesz szakpolitikusa. Álláspontja szerint a mostani helyzet az Orbán-kormány lakáspolitikájának szétverésére, a drasztikus adóemelésre és a kormányzati munka hiányának köszönhető általános bizonytalanságra vezethető vissza. A párt ezért az év végén javaslatcsomagot nyújt be, amellyel a válság orvoslását célozták meg.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
