Hozzávetőlegesen kilencmillió hrivnya (1,4 millió dollár) értékű vagyont foglalt le az ügyészség a Dnyiprogaz társaságtól, ez a cég látta el a szombati gázrobbanásban félig összeomlott tízemeletes dnyipropetrovszki apartmanház környékét. Beszerezték a vállalat részvényeseinek nyilvántartását is. A vizsgálat eddigi megállapításai szerint a Dnyiprogaznak nem volt engedélye arra, hogy gázelosztó hálózatot működtessen. Csak fogadó-készletező tevékenységet folytathat, s az Oroszországból irányított komplex energetikai rendszer ellenőrzése alatt áll. Igor Ivankovot, a társaság igazgatóját, valamint első helyettesét és a főmérnököt őrizetbe vették. A helyreállítást az újonnan kinevezett igazgatónak kell majd irányítania – adta hírül az ITAR-TASZSZ.
Viktor Juscsenko ukrán elnök szerint a vállalat tulajdonosainak kell viselniük a felelősséget a katasztrófáért, de felhívta a figyelmet arra, hogy még erkölcsi felelősséget sem éreznek. Közülük eddig ugyanis senki nem ajánlott fel semmiféle segítséget az áldozatok hozzátartozóinak.
Mint arról már beszámoltunk, a detonáció következtében tizenheten meghaltak, és többtucatnyi a sérültek száma. Az épület százhatvan lakásából kilencvenhat megsemmisült, de a további omlásveszély miatt valamennyi lakót ki kellett költöztetni. A közelben is megrongálódott hat kisebb és egy hatemeletes ház, és a lakónegyed nagy részében megszűnt a gázszolgáltatás, a helyreállítási munkálatok még most is folynak.
Feltételezik, hogy a robbanást gázszivárgás okozhatta, de a tárolóban, illetve az elosztóállomáson is történhettek hibák, amelyek miatt veszélyesre növekedett a nyomás. Az máris biztos, hogy az összedőlt ház lakói közül korábban telefonon többen is jelezték: gázszagot éreznek a lakásukban, de nem történt semmi. Viktor Janukovics ukrán miniszterelnök, aki a szerencsétlenség napján felkereste a helyszínt, most azt mondta: a város egész gázhálózatát tüzetesen átvizsgálják majd. A katasztrófa okát harmincöt szakember bevonásával kutatják, a vizsgálat előreláthatólag több hetet vesz igénybe.
A Dnyiprogaz lefoglalt vagyona a helyreállítási és kártérítési költségek töredékét sem fedezi, a kormány eddig 94 millió hrivnyát (19 millió dollárt) különített el erre a célra.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
