Szamosbecs gótikus temploma

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2007. 10. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csengertől nyolc kilométerre nyugatra, a Szamos jobb partján fekszik Szamosbecs. Lélekszáma alulról súrolja a négyszáz főt. Említést érdemel a község csinos – heraldikai szempontból is szakszerű – címere, rajta a kétfejű, koronás sassal. A pajzsot középütt hullámos vágás szeli ketté, a folyót jelképező ezüstszalagban látható 1786-os évszám a település eredeti pecsétnyomójáról lett átemelve.
A falu a Gut-Keled család XIII. századi szatmári birtokai közé tartozott. Bár első ízben csak 1314-ben találkozni nevével oklevélben – Bench alakban –, a környéken nagy számban fellelhető korabeli Gut-Keled-uradalmakhoz hasonlóan a tatárjárás évszázadában bizonyára egyházas hely volt. 1334-ben, amikor Becs már a Várdai családé, papjáról is említés esik az egyházi összeírásban. Plébániája ekkor az ugocsai főesperességhez tartozik, de templomáról és annak védőszentjéről mégsem ismerünk közvetlen adatokat. 1409-ben Csáky György jelenik meg összeírásban a falu feles birtokosaként, örökösei a XVI. század közepéig a Drágffyakkal osztoznak az uradalmon. Az 1560-as évektől a XVIII. század derekáig a Gacsályi, Csathó és Berzeviczy famíliák Becs földesurai. A település ezután a szatmári vár birtokai közé kerül, végül a Teleki és Károlyi grófoké lesz, egészen az 1800-as évek végéig.
Szamosbecs első egyházának nyomáról, netán épületmaradványairól nincs tudomásunk. A ma is látható, késő gótikus stílusú templom írott forrás szerint 1481-ben épült. Egyhajós, keletelt tengelyű épület, a diadalív után keskenyebb, a nyolcszög három oldalával záródó szentéllyel. Egykor a hajó és az apszis valamennyi sarkát pillér támasztotta. Belül most is láthatók a csúcsíves boltozat bordaindításai, azonban amint lebontották a kőboltozatot, elfaragták a – fölöslegessé vált – külső pillértesteket is. Mindez az 1837. évi nagy renováláskor történt, amidőn megkezdték a déli oldalhoz csatlakozó harangtorony építését, bizonyára a bontott anyag újrahasznosításával. A korábbi időkből egy 1638-ban elvégzett kisebb felújításról szólnak a krónikák, 1809-ben pedig újrazsindelyezték a templom fedélszékét.
A szamosbecsi református egyház teljes műemléki restaurálása 1980 és 1982 között történt. Feltárták és kiegészítették a nyugati homlokzat tengelyében lévő csúcsíves bejáratot, valamint a torony átjárójában található déli, szintén gótikus stílusú portálét. (Ez utóbbi mészkőből faragott kőkeretében hosszan, mélyen kivájt árkokat figyelhetünk meg, amelyekből alighanem „szent kőport” termeltek ki a jámbor hívek. Ha egyébre nem, a csontjuk erősítésére remélhetőleg használt.) A szakemberek megemelték a tetőzet ácsszerkezetét, és eredeti formájában rekonstruálták a festett famennyezetet. A templomtér és a torony egyaránt új zsindelyhéjazatot kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.