A nyugdíjtörvény tavalyi módosításai között olyan szigorítások szerepelnek a jövő évre vonatkozóan, mint az előre hozott öregségi nyugdíj azon feltétele, hogy igénylésekor az egyén nem rendelkezhet munkaviszonnyal, vagy hogy a 2008. január elseje után nyugdíjba vonulók nyolc százalékkal alacsonyabb ellátásra számíthatnak, ami összegét tekintve a 13. havi nyugdíjjal egyenértékű megvonást jelent – fogalmazott Soltész Miklós. (A volt szociális miniszter, Kiss Péter egyébként egy héttel ezelőtt egy, a nyugdíjreformról rendezett szakmai konferencián arról beszélt, hogy hiba volt bevezetni és megígérni a 13. havi nyugdíjat.)
A kereszténydemokrata képviselő rávilágított a hamarosan bekövetkező változásra: – A nagy októberi szocialista nyugdíjreformmal a kormány átlagosan egymillió forinttal csökkenti a Ratkó-nemzedék 1950 és 1953 közötti évfolyamainak – 120 ezer embernek – az össznyugdíját.
Ezzel az intézkedéssel a következő években 120 milliárd forintot takarítanak meg, amely a gyakorlatban abban merül ki, hogy az előre hozott öregségi nyugdíjkorhatárt 2008. január 1-jétől a nőknél a jelenlegi 57 évről 59-re emelik, míg a férfiaknál nem lesz változás. Egységesen megterhelik azonban mind a két nemet abban a tekintetben, hogy a már nyolc százalékkal csökkentett induló nyugdíj további 3,6 százalékkal csökken, ha a 62 éves kor előtt egy évvel megy az illető nyugdíjba, illetve 8,4 százalékkal, ha az említett korhatár előtt két évvel. A nők esetében a megszorítás kiegészül azzal, hogy nyugdíjukat 13,2 százalékkal csökkentik, ha már 59 évesen elmennek nyugdíjba.
A kormányjavaslat szerint 2013-tól a nők és a férfiak esetében is 60 évre emelkedne az előre hozott öregségi nyugdíjkorhatár.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
