Szerződéses rettegés

Gyakran törvénysértők a beszállítókkal kötött szerződések, ráadásul az áruházláncok több jogcímen sarcolják a termelőket ellenszolgáltatás nélkül – derül ki a Gazdasági Versenyhivatal tegnap napvilágra került felméréséből. A multiktól való rettegése miatt nevét nem vállaló magyar kisvállalkozó eközben vázolta lapunknak, miért kiszolgáltatottak hazánkban a beszállító cégek.

2007. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint egy éve lépett hatályba a kereskedelmi törvény, amely szerint a versenyhatóság feladata megakadályozni, hogy a hazánkban működő multinacionális kereskedelmi cégek visszaéljenek piaci erőfölényükkel. Az elmúlt évben viszont emiatt egyetlen panasz sem érkezett a Gazdasági Versenyhivatalhoz (GVH), holott jó ideje akut problémája a főként kisvállalkozókból álló beszállítói rétegnek a kiszolgáltatottság. Az ennek kiderítésére hivatott kutatás közel kétezer, főként élelmiszer-termelő cég megkérdezésével készült, bár sikere csupán 36 százalékos, ennyien merték ugyanis vállalni a tények feltárását a láncokkal való kereskedelmi viszonyukról.
A felmérésből kiderül: az áruházak legtöbbször pénzt kérnek a beszállítóktól, hogy áruik polcra kerüljenek, s díjakat számítanak fel különféle szolgáltatásokért is. Egy szállító átlagosan öt jogcímen ad az általa megszabott árból úgynevezett visszatérítést a kereskedőnek. Ezek közül leggyakoribb a bonusz, a logisztikai hozzájárulás, a listázási díj és a marketing-hozzájárulás címen szedett sarc, az átvételi ár nagyjából 16 százalékaként. Ennyivel kevesebbet vihet tehát haza a láncoknak amúgy is nyomott áron szállító kisvállalkozó, amiről sok esetben írásos szerződés nincs, csupán kényszerű, szóbeli megegyezés. Ez a felállás a beszerzési társulásokkal való „együttműködésnél” a legjellemzőbb, mivel ezek több nagyméretű kereskedelmi láncot is képviselnek, így sokszoros piaci erejük által érvényesíteni tudják a kemény feltételeket. Sokszor előfordul ugyanakkor, hogy a beszállító átadási árai eleve nem hoznak nyereséget – állapítja meg a GVH.
Írásbeli szerződéssel a beszállítók körülbelül 90 százaléka rendelkezik, a nyugalmat adó minimális szállítási mennyiség rögzítésével viszont már csak valamivel több mint a felük. Jóllehet a kereskedelmi törvény tiltja, a megállapodásban mégis gyakran kötik ki a harmadik személy igénybevételét is, ami a törvény szerint az erőfölénnyel való visszaélés esete. Ilyenkor a kereskedő konkrétan meghatározza, hogy például mely cég pakolja majd a polcokat, akinek alkalmazását a beszállítóval fizettetik meg, ami több millió forintos pluszkiadást jelent. Mindemellett gyakori a szerződések egyoldalú módosítása is, amikor a beszállítóval szemben év közben hirtelen új követeléseket állítanak a láncok.
A külföldi tulajdonú cégeknél legjellemzőbb úgynevezett kilistázás fenyegetésével (hogy a beszállító áruja lekerül a polcokról) a kereskedelmi láncok szinte bármilyen feltételt el tudnak vagy legalábbis megpróbálnak elfogadtatni a kisvállalkozóval – összegzi a felmérés.

Elég a félelemből! Egy, a hallgatást megelégelő, ugyanakkor nevét a kiszolgáltatottság miatti félelmében nem vállaló magyar kisvállalkozó szerint a multik évek óta gátlástalanul kizsákmányolják a hazai cégeket. Lapunkhoz eljuttatott levelében a vállalkozó leírja, hogy a multik áruházaikat a mai napig a beszállítók pénzéből építik, áruháznyitási hozzájárulás címén, ami beszállítónként a 200-300 ezer forintot is meghaladja. A láncok az agyonsanyargatott hazai beszállítóktól megrendelt termékeket 30-60-90 napos fizetési határidővel fizetik ki, az igazi pofon mégis az, amikor a nem értékesített termékeket kártérítés nélkül adják vissza. Ráadásul, százegységnyi megrendelt termék esetén, ha a beszállító csak egy egységet nem szállít, vagy késve szállít, mind a száz egység után kifizettetik vele a késedelmi vagy meghiúsulási kötbért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.