Egyáltalán nem segítene a feketepénzek felderítésében, inkább külföldre hajtaná a hasznot, ráadásul a magyar kiskereskedelmet lökné tovább lefelé a lejtőn – vélik a szakértők a kormány „új rendbeli” elképzeléséről, amely szerinta százhuszonötezer forint felett vásárlók személyét a kereskedőknek jelenteni kellene az adóhivatalnak. Az elképzelést egyenesen viccnek tartja Vámosi-Nagy Szabolcs, az adóhivatal egykori elnökhelyettese. A szakember lapunknak jelezte: szakértők nyomására már a több százezres, sőt a hárommillió forintos összeg feletti jelentéskötelezettség gondolata is felmerült. Vámosi-Nagy technikailag ugyan elképzelhetőnek tartja a megoldást az elektronikus adóbevallások korában, ám szerinte mégsem vezethető be az intézkedés, alkotmányossági okok miatt. Egy kereskedő ugyanis nem kaphat hatósági jogosítványt, ezért nem ellenőrizheti a magánszemély azonosságát, még törvénymódosítás árán sem – jelentette ki. Ugyanígy véli az adatvédelmi biztos. Péterfalvi Attila a konkrét elképzelést egyelőre nem kívánta minősíteni, de hangsúlyozta: korábban hasonló ügyekben úgy foglalt állást, hogy az ilyen típusú, vagyis készletező adatgyűjtést egyszerűen elfogadhatatlannak tartja.
*
A frakcióban még nem foglalkoztunk vele, ezeket a elképzeléseket majd rendszerben vizsgáljuk – közölte a részleteket firtató kérdésünkre Szabó Lajos, az MSZP költségvetési munkacsoportjának vezetője. A tervek szerint egyébként törvényben rögzítenék azt is, hogy a vagyonnyilatkozat-tételre kötelezett állami tisztségviselők, politikusok nagy értékű vásárlásairól szóló adatait az a hatóság kezelné, amely a vagyonnyilatkozatokat egyébként is ellenőrzi.
Sokak szerint több kiskapun át is kijátszható egy ilyen rendelkezés. Ha az alkotmányos akadályok miatt a magánszemélynek kell kitöltenie a bejelentő adatlapot, elvileg bárkit gyanúba keverhet. De néhány ezer forintos „jattal” arra is ráveheti majd bárki a boltost, hogy hunyjon szemet a drága mosógép vásárlása felett. Így a vevő névtelen marad, s a kereskedő sincs áfás számla adására kötelezve. Elképzelhető az is, hogy a „feketéző” megkéri legális jövedelemmel bíró családtagját, barátját, hogy vásároljon helyette, ha éppen nem külföldön gazdagítja a kereskedőket. Hisz ha a kormány a nagy értékű vásárlások regisztrálásával kívánja felmérni azt, miből telik a lakosságnak „luxustermékekre”, akkor várható, hogy – miként a vagyongyarapodási vizsgálatok fenyegetésétől tartva – sokan inkább külföldre hordják majd a pénzüket.
A kormányszóvivő szerint egyelőre még nem döntött a kormány a kereskedők jelentési kötelezettségéről, ám ha végül mégis bevezetnek ilyen szabályt, akkor sem 125 ezer forint lesz az értékhatár. Daróczi Dávid a távirati iroda híradása szerint elmondta, hogy ennél magasabb összeg lehet reális, mert nem a kisemberek vegzálása a cél, hanem az ügyeskedők kiszűrése. A kormányszóvivő úgy látja, „mindent embert joggal irritál, ha az állam nem tesz meg mindent azért, hogy ki lehessen szűrni, ha valaki minimálbérre van bejelentve, de villában lakik a Rózsadombon, hatalmas autóval jár, és évente többször luxusutazáson vesz részt”. Hogy egy ilyen jelentési kötelezettség mennyivel növeli meg az adóhivatal munkáját, azt egyelőre nem tudni. Bakonyi Ágnes, a hivatal szóvivője a Hír Televíziónak elmondta, hogy valóban tárgyalnak a javaslatról, de a 125 ezer forintos értékhatár még nem végleges. Másokkal együtt ő is a nemzetközi gyakorlatra hivatkozott, például a Benelux államokra, ahol bevett gyakorlat a nagy értékű vásárlások bejelentése.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!