Veres János meghallgatását kezdeményezik az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes tagjai a testületben a pénzügyminiszter korábbi cégügyeivel kapcsolatban – jelentette be Balsai István parlamenti képviselő tegnapi sajtótájékoztatóján. A Fidesz arra kíváncsi, mi történt Veres egykori cégénél abban az időszakban, amikor ő látta el az ügyvezetői teendőket. Balsai a Magyar Nemzet csütörtöki írására reagálva közölte: a hírek szerint Veres cége nem önként szolgáltatta vissza a hatóságoknak a törvénytelenül megszerzett 55 millió forintos áfa-visszatérítést. Mint mondta, a sajtóból az tudható, hogy az ügyben érintett céget felszámolták. A fideszes honatya úgy vélekedett, Veres nem megy majd el a bizottsági meghallgatásra. Balsai hozzátette: az ügyben sokasodó kérdőjelek miatt teljesen hiteltelen a kormány, ha olyan tagja, mint a pénzügyminiszter adja az állampolgárok és a parlament tudtára, hogy most már nagyon szigorú, az adómorált javítani kész a kabinet, miközben Gyurcsány Ferenc nem vonja le a személyi konzekvenciákat.
Tegnap megírtuk, nincs nyoma a Veres János és Kabai Károly által jegyzett Bogát-Ferr Kft. 1992. évi mérlegének a nyíregyházi cégbíróságon, a minden évben kötelezően leadandó céginformáció az iratokat tartalmazó dosszié tartalomjegyzékében sem szerepel. A jelzett mérlegbeszámoló tartalma és aláírójának személye azért tarthat számot érdeklődésre, mert 1991 és 1994 között a cég jogtalanul igényelt vissza 55 millió forintnyi áfát. Erről Veres János korábban úgy nyilatkozott, az összeg „vissza lett térítve” a költségvetésnek. Ám arról, hogy ez mikor történt meg, és ki állt helyt a fémgyűjtők fiktív számlázása miatt keletkezett tartozásért, a pénzügyminiszter többszöri érdeklődésünkre sem volt hajlandó beszélni.
A cégiratok tanúsága szerint Veres János az 1991. év végi alapítástól 1993. december 1-jéig jegyezte a színesfém-kereskedelemmel foglalkozó Bogát-Ferr Kft.-t Kabai Károllyal együtt ügyvezetőként. A HVG információi szerint ebben az időszakban egy fogyasztóvédelmi felügyelőségi ellenőrzés során hamis számlákra bukkantak. Ezekből az ügyben indult büntetőeljárás szakértője azt állapította meg, hogy a Bogát-Ferr Kft. 55 millió forintnyi áfát igényelt vissza jogtalanul az 1991–1995. május 31. közötti időszakban. Eközben a Bogát-Ferr az adóhatóságot perelte, bizonyítani kívánta, hogy a visszaigénylések rendben voltak. Ám a pert elveszítette, az APEH könyv szerint mintegy 130 millió forintos vagyont foglalt le végrehajtás során – derült ki a cégbíróságnál fellelhető könyvvizsgálói mérlegellenőrzésből. Arról is beszámoltunk: úgy tűnik, az adóhatóság nem jutott hozzá a teljes (kamatokkal, bírságokkal növelt) követeléséhez, mert 1999-ben megindította a felszámolási eljárást is, amelyet 2000 áprilisában zártak le.
A Magyar Nemzet a mai napig nem kapott választ arra, hogy Veresék miért hagyták veszni a Bogát-Ferr vagyonát, ha a fiktív számlázásért nem a cég, hanem a színesfémgyűjtők a felelősek, és miért nem próbálták behajtani a pénzt a bűncselekményért elítélt személyeken. Továbbra sem tudjuk, miként fordulhatott elő, hogy Veres János ügyvezetőként nem tudott a visszaélésekről. Pichler Ferenc, a pénzügyi tárca szóvivője nem kívánt érdemben reagálni tegnapi cikkünkre, mondván: „a Magyar Nemzet mindenfélét öszszevissza ír”, ezzel kitartva az ügyben tett korábbi nyilatkozatai mellett. Hozzátette, a miniszter a jövő héten áll a bizottság rendelkezésére.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
