Kettős mérce az Európai Parlamentben

2007. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)
Október elején lapunk arról tudósított, hogy mind Poul Nyrup Rasmussent, az Európai Szocialisták Pártjának elnökét, mind pedig Martin Schulzot, az Európai Parlamentben (EP) helyet foglaló szocialisták frakcióvezetőjét a jelek szerint az emberi jogok megsértése hidegen hagyja, ha azt szocialisták követik el – bármilyen súlyosan. Arra a kérdésünkre ugyanis mindkettő sokatmondó hallgatással válaszolt, hogy elítélik-e a tavaly őszi budapesti rendőri brutalitást.
Most a kettős mérce az antiszemitizmus elleni tiltakozásban is megmutatkozott. Mint ismeretes, Martin Schulz frakcióvezető az Európai Parlamentben fasizmust kiáltott, amikor október 25-én Strasbourgban elítélte, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt egy bekiabáló „mocskos zsidónak” nevezte Budapesten. A honatyák zöme állva, hatalmas ovációval fogadta Schulz antiszemitizmus elleni kiállását. Tabajdi Csaba, a Kádár-idők volt moszkvai diplomatája, az MSZP EP-delegációjának vezetője ekkor azt is kifogásolta, hogy a Fidesz több képviselője nem ugrott talpra, hanem „némán ülve maradt”.
Lapunk az esetet követően Martin Schulz frakcióvezetőhöz fordult több kérdéssel. Tudni szerettük volna, hogy a frakcióvezető legalább olyan, ha nem sokkal veszélyesebbnek tekinti-e a kormányzó hatalom részéről megnyilvánuló antiszemitizmust, mintha az egy ismeretlen utcai bekiabálótól érkezik. Azt is tudni szerettük volna, hogy a frakcióvezető tervezi-e a tiltakozást amiatt, hogy a magyar miniszterelnök nem hajlandó visszaadni jogos tulajdonosának azt a villát, amelyben családjával lakik, és amelyet zsidó tulajdonosától elkoboztak.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy Schulz tiltakozni készül-e, amiért Gyurcsány Ferenc azt a Kiss Pétert bízta meg kancelláriája vezetésével, aki a Baloldali Ifjúsági Társaságot vezette, amikor aktivistái „Zsideszre” mázolták át a Fidesz választási plakátjait, amire a rendőrség bizonyítékkal is szolgált. Meg kívántuk tudni azt is, hogy Schulz fel kíván-ja-e rázni az Európai Parlament házának lelkiismeretét, amiért Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető szerint Auschwitz „nem a rossz gáztörvények miatt” jött létre.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy az európai értékeket védelmező frakcióvezető kifogásolja-e, amiért az MSZP önkormányzatának egy tagja Deutsch-Für Tamást, Orbán Viktor kabinetfőnökét a Fidesz „díszzsidajának” nevezte. Miután kérdéseinket Martin Schulz napokon át megválaszolatlanul hagyta, sajtósát több ízben sürgettük – eredménytelenül. Végezetül azzal felelt, hogy a válasz megérkezik, talán „akár egy órán belül is, noha nem lesz az, aminek örülnek” (?).
Másfél nappal az ígért egy óra elteltével újra érdeklődtünk. Ekkor kiderült, kérdéseinkre választ éppen úgy nem kapunk, mint a Gyurcsány-kormány szemkilövetési hadjárata elleni európai parlamenti szocialista tiltakozást tudakoló kérdéseinkre sem. Ismeretes, hogy Joseph Daul néppárti frakcióvezető nemrégiben hiányolta a bűnösök felelősségre vonásának elmaradását. Megkérdeztük Gál Kinga néppárti EP-képviselőt is, mi a véleménye arról, hogy Martin Schulz az antiszemitizmus kérdését pártpolitikai céllá kívánja silányítani, de a képviselő asszony nem kívánt reagálni Schulz hallgatására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.