Közeleg Amerika bukása?

Hugo Chávez venezuelai és Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök a hétfői iráni–venezuelai találkozó végén Teheránban kijelentette, hogy a dollár árfolyamának tartós gyengesége az Egyesült Államok birodalmának végét vetíti előre.

2007. 11. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vendéglátó Ahmadinezsád és a Párizsba induló Chávez sajtótájékoztatót tartott a repülőtéren, amelyen ismét megerősítették a két állam szoros Amerika-ellenes szövetségét. Chávez hangsúlyozta, hogy közel a „dollárbirodalom vége és vele együtt az Egyesült Államoké is”, amit még erre az évszázadra jósolt, és felvetette, hogy a dolláron kívül vegyenek be más pénznemeket is az nyersolajeladás valutakosarába. A hét végén a szaúdi királyság fővárosában tartott állam- és kormányfői OPEC-csúcson Chávez és Ahmadinezsád is sikertelenül próbálta rávenni az Egyesült Államok szövetségesének számító Szaúd-Arábiát, hogy az OPEC többek között térjen át a dollárelszámolású olajeladásokról más valutára. Irán és Venezuela szövetsége Ahmadinezsád 2005-ös megválasztása óta mind több fejtörést okoz Washingtonnak és támogatóinak a dollár tartós mélyrepülése miatt.
Chávez közölte, hogy ebben az évszázadban többpólusú, kiegyensúlyozott világrend jön létre, amelyben minden államnak meglesz a maga erős vagy gyenge pénzneme. Az államfő szerint az Egyesült Államok azért nem nézi jó szemmel a két állam most már stratégiai szintű szövetségét, mert tart kettejük erejétől. Venezuela és az USA kapcsolatában sajátos helyzet alakult ki, mivel miközben a dél-amerikai állam már a nagyhatalom harmadik legnagyobb olajszállítója, addig Venezuela folyamatosan Bush imperializmusát ostorozza.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Országgyűlési választás2026. április 12. Minden hír a választásról

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.