Várhatóan felborul ma az amúgy sem zökkenőmentes fővárosi forgalom a volt lóversenypályán kétszázezer négyzetméteren magasodó Arena Plaza nyitása miatt. A létesítményben 66 ezer négyzetméteren kiadott üzletek, 22 étterem és 23 moziterem várja a fogyasztókat, az ilyenkor szokásos „ellenállhatatlan” akciókkal.
A környéken egészen biztos, hogy minden kereskedő, függetlenül attól, hogy kapualjban vagy plázában üzemel, veszíteni fog a vásárlóiból – jelentette ki az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Vámos György felidézte: hazánkban tizenegy évvel ezelőtt nyitott az első két pláza, azóta folyik a vita, van-e szükség továbbiakra, eltartja-e ezeket a magyarok pénztárcája. Mégis, sorra nőnek ki a földből a bevásárlógócpontok, ami mára a nagyok között is éles versenyhez vezetett. Az Arena több százalékkal apaszthatja az eddigi plázák látogatottságát, ami a karácsonyi szezon összforgalmát tekintve egységenként akár százmilliós kiesést is jelenthet – mondta a szakember.
Ugyanakkor újdonság is az új objektum, mert nemcsak a legnagyobb, de több kereskedelmi láncot is bekebelezett. Ráadásul a város szívében van – jegyezte meg. Budapesten az üzletek tíz százaléka már most is a plázákban található, ezek nagy része kisvállalkozás, amelyek még nyögik a magas bérleti díjakat. A kereskedelem átrendeződése a szakértő szerint megállíthatatlan: azok, akik a költségek miatt kiszorulnak a plázákból, a hagyományos településcentrumok felé veszik az irányt, így alakulnak ki a bevásárlóutcák. A kommunizmusból ránk maradt, eldugott „kapualjbutikok” vannak a legnehezebb helyzetben – véli Vámos. Ha nekik nem sikerül a decemberi szezon, az a vesztüket okozhatja.
Karácsony havában a kisboltok piaci részesedése romlik, miközben a lakosság a havi átlagos költéshez képest 20 százalékkal több pénzt hagy a nagy alapterületű áruházak kasszáinál – derül ki a GfK Hungária Piackutató Intézet elemzéseiből.
Idén viszont kétségtelenül romlott a magyar vásárlóerő, a reálbérek csökkentek, az emberek kényszerűen spórolnak. Jó kérdés, mire alapozzák a multik a plázaépítési optimizmust – vetette fel a főtitkár. – A kockázat még ezzel együtt sem életveszélyes, hisz ezek a központok hosszú távú ingatlanbefektetések is, amelyek őrzik az értéküket. Így nem éri nagy veszteség a befektetőt akkor sem, ha a bérlő a gyér forgalom miatt nem találja meg a számítását.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő