Présben az éttermek

Kátyúban a magyar vendéglátás: a több mint ötvenezer kis- és közepes vállalkozásban működő étterem többsége a fogyatkozó turisták és a csökkenő hazai vásárlóerő miatt legtöbbször pang az ürességtől, miközben a terhek, a költségek csak nőnek. Az érdekképviselők szerint az, hogy a hatóságok riasztóan sok büntetést szabtak ki az ágazatra, nem a szakma, hanem a világszinten példátlan túlszabályozottság és a hibás állami intézkedések  számlájára írható.

2007. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon már rég nem a kisvállalkozó befolyásolja saját eredményeit, hanem „üzlettársa”, az állam, amely olyan szigorú feltételeket szab a működésre, és olyan komolyan sarcolja a bevételeket, hogy egyre lehetetlenebb helyzetben van az ágazat – közölte lapunkkal a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Háber Tamás hangsúlyozta: a vendéglátósok bevételeinek hetven százalékát ma már a költségvetési elvonások viszik el. Több mint 56 ezer vendéglátóüzlet van ma Magyarországon. Tavaly volt először, hogy több vendéglő húzta le a rolót, mint amennyi újonnan megnyílt. Úgy tűnik, mára még többen vannak csődközelben, közülük viszont sokan korábbi vállalásaik, például a felvett és még futó hitelek miatt mégsem adhatják vissza idejekorán az ipart.
A statisztikák szerint – az inflációt is figyelembe véve – egyre csökken az éttermek forgalma, amelyen ugyanakkor túl széles piac osztozik, s az ingatlanbefektetés még mindig jó üzletnek számít a szektorban – magyarázta Háber Tamás. – A befektetők többsége bérbe adja a vendéglőt, a lényeg, hogy szinten maradjanak a költségek. Az, hogy az épületben működtetett üzlet hogy megy, már nem a befektető gondja. Különben is, a hagyományos magyar vendéglátás mára leértékelődött, mert nem tudjuk felvenni a versenyt a szendvicsgyártó világcégekkel a hazai kisbefektetőt védő törvények és állami támogatás nélkül – tette hozzá. Szerinte ugyanis a támogatások rendszere aránytalanul szűkmarkú a vendéglátás által befizetett adóforintokhoz képest, és az európai uniós pénzek turizmusfejlesztésre szánt kiírásaiból is kimarad a vendéglátószakma. Igaz, hogy a mára gazdaságilag ellehetetlenített vállalkozások amúgy sem tudnák vállalni az általában elvárt, hatvan százalék körüli önrészt és az utólagos kifizetést – jegyezte meg.
A megszorítások óta a forgalomcsökkenés mára harminc százalék körüli lett országosan, a létszámleépítések már most meghaladják a húsz százalékot, miközben a vendéglátóipar igényli leginkább az élőmunkát. Mivel a magyar vállalkozások többsége már felélte tartalékait, a bevétel viszont csökken, így sokan kénytelenek a munkaerőn spórolni. Mindez viszont adó- és járulékkiesést jelent az államnak is. Az ipartestület már korábban kiszámolta, hogy ha egy közepes kategóriájú, vendéglátó kisvállalkozó valamennyi, 26-30 féle jogcímen elvárt kötelezettségét teljesíti, akkor száz forint bevételből nemhogy nyeresége, hanem hét forint vesztesége támad. – A jelenlegi környezetben a szürke- és feketegazdaság csak erősödik, amibe a vállalkozók egyszerűen belekényszerülnek – közölte Háber.
A fogyasztóvédelmi ellenőrzések statisztikái szintén borzasztók, legutóbb ugyanis az esetek 78 százalékánál szabtak ki bírságot. Ez viszont Háber szerint nem a szakma szégyene, hanem a jogszabályoké. Sokszor csupán feltételezett szabálytalanság esetén is kiszabnak bírságot – tette hozzá. Szerinte az előírások nem megfelelők, ami az ágazati irányítás hiányosságait is tükrözi. Mert amíg a vendéglátás a gazdasági tárca egyik főosztálya alá tartozik, addig a turizmust az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium felügyeli, a káosz így a szabályozásban is meglátszik. Amíg viszont nincs egységes, hozzáértő irányítás, csak elvonás, piacélénkítés nélkül, addig a kormány által húzóágazatként számon tartott turizmus, vele együtt a vendéglátás sem lesz gazdaságunk büszkesége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.