Hazánk a brüsszeli biztos szemszögéből

Joaquín Almunia, az EU gazdaságáért felelős biztos szerint elképzelhető, hogy Magyarország erőteljesebben reagál a globális áremelkedésekre, mint a közösség más országai.

2007. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)
Miként a múltban, Joaquín Almunia, a gazdasági és monetáris ügyekért felelős európai biztos – hasonlóan a nemzetközi bankokhoz – most is folyamatosan derűlátóan magyarázza „Európa beteg embere”, azaz Magyarország katasztrofális gazdasági mutatóit. Legutóbb néhány napja, az európai bizottsági őszi gazdasági előrejelzéséről szólva magyarázta a magyar gazdasági növekedés erős lassulását azzal, hogy az a tavaly nyáron kezdett konszolidációs intézkedések széles körét tükrözi.
A korábban a Spanyol Szocialista Munkáspárt képviselőjeként dolgozó Almuniának szóvivője útján lapunk két kérdést tett fel. Megkérdeztük, hogy miután szerinte Magyarországon az inflációt elsősorban kívülről ható tényezők gerjesztik, mint a nemzetközi piacokon növekvő élelmiszer- és agrárárak, vajon e külső tényezők miért nem képesek ugyanolyan vagy hasonló infláció „gerjesztésére” a többi tagállamban. Másodszor – utalva rá, hogy a rendszerváltás óta Magyarországon még nem volt akkora sztrájk, mint éppen tegnap, s hogy a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a magyarok életszínvonala folyamatosan hanyatlik – arra voltunk kíváncsiak, vajon a biztos nem aggódik-e amiatt, hogy a széles körű és erősödő társadalmi ellenállás meghiúsíthatja Gyurcsány Ferenc azon esélyeit, hogy „megreformálja” a magyar gazdasági és pénzügyi helyzetet.
Lapunk első kérdésére azt a választ kaptuk, hogy Almunia biztos „pusztán egy tényt állított”, nevezetesen azt, hogy – a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint – szeptemberben az éves infláció üteme 9,8 százalékos volt. A legtöbb tagállamban az élelmiszerárak nem gyorsultak ennyit, „ami a jelek szerint azt mutatja, hogy az árak Magyarországon vagy szélesebb körben, vagy hamarabb reagálnak a növekvő globális élelmiszerárakra, mint más országokban.” Hozzátette: „Úgy tájékoztattak, hogy a belföldi élelmiszeráraknak a nemzetközi eseményekre történő fokozott reagálását a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi inflációs jelentésében is elismeri, a magyar online médiával egyetemben.” Almunia szerint lehetnek más tényezők is, amelyek magyarázatot adnak az uniós tagországok átlagánál nagyobb inflációs ütemre, mint például a „szabályozott áremelések alakulása”. A második kérdésre a biztos szóvivője közölte: az Európai Bizottság sohasem kommentál vagy spekulál belső ügyekkel vagy események alakulásával kapcsolatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.