Szeptember végéig majdnem százmilliárd forinttal maradt el az úgynevezett utasforgalmi egyenlegünk tavalyhoz képest. Ez azt jelenti, hogy a külföldiek kevesebb pénzt költöttek el nálunk az idén, míg a drágulások miatt többe került a magyaroknak a határon túli kiruccanás. A Központi Statisztikai Hivatal tegnapi jelentéséből kiderül: a külföldi turisták 497 milliárd forintot fizettek eddig hazánk turisztikai kasszájába, ez hat százalékkal kevesebb, mint a 2006 azonos időszakában mért adat. Mind az átutazó, mind a hosszabb pihenést Magyarországon töltő vendégek kiadásai szerényebbek voltak, emellett élelmiszerek és egyéb árucikkek vásárlására ment el a pénzük több mint fele.
– A magyar turizmus összes bevételének hetven százalékát a külföldiek adják, ezért a mostani statisztikák nagyon nem kedvezők – jegyezte meg lapunknak Hülvely István, a Hunguest Hotels Rt. vezérigazgatója. A statisztikákból úgy tűnik, átalakultak a beutazók szokásai is: amellett, hogy sokan – például Hollandiából, Franciaországból és Bulgáriából – már kizárólag csak átutazóban bukkannak fel Magyarországon, divattá vált az egynapos bevásárlóturizmus. Csökkent viszont a hosszabb időre idelátogatók aránya. Kifejezetten nyaralási céllal mindössze a vendégek 17 százaléka maradt itt az első kilenc hónapban. Mivel a szállodák, a vendéglátók és a turistákból élő szolgáltatók érdekét az szolgálja, ha a vendégek minél több ideig maradnak nálunk, ez a fajta átalakulás hosszú távon nem kedvez az eredményeknek – vélik a szakértők. A tehetősebb országok lakói is elmaradnak manapság: Nagy-Britanniából például nyolc százalékkal kevesebb vendéget fogadtunk az idén. A legnagyobb, 20 százalékos visszaesést ugyanakkor az ukrán utazók esetében tapasztaltuk.
Honfitársainknak kevésbé futotta az idén hosszabb külföldi nyaralásra: tavalyhoz képest emelkedett az egynapos, míg visszaesett a többnapos utazások száma a harmadik negyedév végéig. A legtöbb magyar Ausztria és Szlovákia mellett Horvátországot jelölte meg az idén célországként – ez utóbbi helyen költöttük el a legtöbb pénzt is, csaknem minden hetedik forintot. Januártól szeptemberig a külföldre látogatók 444 milliárd forintot költöttek el, ebből 310 milliárd forint ment kifejezetten turisztikai szolgáltatásokra, ami 20 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten