Még mindig rombolják a gazdasági megszorítások a hazai turizmus kilátásait, a lakosság egyre jobban spórol az utazásokon, a vállalkozók pedig borúlátók – derül ki az Ecostat kutatóintézet második félévi, ágazati előrejelzéséből. A felmérés szerint míg az első fél évben még minden harmadik család tervezett valamilyen kiruccanást, addig mostanra a lakosság mindössze négy százaléka engedné ezt meg magának, akkor is csak az országhatáron belül. A magyar polgárok csaknem hatvan százaléka viszont egyáltalán nem költ majd az elkövetkező évben nyaralásra. Csökkent az utazásra szánt összeg mértéke is: míg két évvel ezelőtt a családok üdülésre majdnem kétszázezer forintot költöttek, most már csak 136 ezer forint az átlagos kiadásuk erre a célra.
Szerények a turizmus lehetséges fejlődésével kapcsolatos várakozások is – közölte Belyó Pál, az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalomstratégiai Kutató Intézet vezetője. Az általános pesszimizmus annak köszönhető, hogy megállíthatatlanul zuhan az ágazat korábbi, nemzetgazdaság egészével arányos teljesítménye. A magyarországi szállodák beruházási tervei visszafogottak, viszont kénytelenek önerőből fejleszteni azokon a területeken, amelyek felújítását, korszerűsítését már nem halogathatják. Még sötétebben látják a jövőt a vendéglátósok: szerintük a következő fél évben mind a belföldi, mind a külföldi vendégek száma csökkenni fog – emiatt tizenöt százalékuk tervez kényszerű létszámleépítést.
Mint arról a jelentés is említést tesz, az utazási feltételekben bekövetkezett kedvezőtlen változások (mint például az energiaárak emelkedése) korlátozták hazánk vendégforgalmának bővülését. A külföldiek érdeklődése Magyarország iránt már 2006-ban lankadni kezdett. A negatív hullám viszont az Ecostat szerint mára lelassult, aminek ellentmondanak a Központi Statisztikai Hivatal havonta megjelenő gyorstájékoztatói, amelyek visszaeső adatokról számoltak be egész évben.
A magyar turizmus számára a legnagyobb kihívást jövőre az országkép formálása és a külföldi vendégek érdeklődésének felkeltése jelenti. A főváros általános rendezettsége, tisztasága, a közbiztonság és a szolgáltatási színvonal halaszthatatlan javítása, a vonzerő gazdagítása nélkül a szakértők szerint Budapest turisztikai jövője sem nevezhető túl rózsásnak.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban