A diktatúrás politika és a szegények jussa

Tõkéczki László
2008. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kommunizmus mint diktatúra és mint pártállam a politikai hatalom (osztály) monopóliumaként létezett. Ahogy a zseniális Orwell írta: mindenki egyenlő volt, de vannak, akik egyenlőbbek (lásd a disznókat). Ezért nem volt csoda, sőt okos emberek már a kommunizmus valósága előtt jóval megállapították, hogy a kommunizmus állítólagos mennyországának mindenféle teljesítménye megrokkant, hiszen a nagy tömegre nézve megszűnt a cselekvési motiváció. Sok értelme az erőfeszítésnek ugyanis nem volt, anélkül is ugyanott lehetett az ember társadalmilag. A szóban hatalmon lévő neve nincs tömegben.
A hamis és történelmileg már bukott, korlátlan szabad piacot jelentő (neo)liberalizmus elvileg éppen a nivelláló, teljesítményellenes szocializmus elleni tiltakozásként jött létre. S aztán a valóságban gyorsan felismerhetően létrehozta az új, nem kevésbé álságos hatalmi csoportmonopóliumokat. Nálunk és a térségben még undorítóbban, mint máshol, a kommunizmus egykori hatalmi hazudozóinak, akik most is szabadságról papolnak, ami lassan ugyanúgy nincs, mint régen, amikor az állítólagos proletárok uralkodtak. A diktatúra uralma és a pénz diktatúrája között nagyon kicsi a különbség, s minthogy mindkét esetben zömmel műveletlen emberek vitték a prímet, sokak számára nincs is különbség. Pedig az, hogy legalábbis egyelőre, az új-régi hazugok (= tolvajok) politikai ellenfeleit ma nem lehet általában bebörtönözni, óriási különbség. S az, hogy a „nép” elvileg bármikor leválthatja lumpen típusú mai urait, az a tény is árkot ás a régi és az új hazug világ között. Mert az persze tagadhatatlan, hogy a verbálisan nagyon különböző lózungok közös erkölcstelenséget, közösen menthetetlen zsiványvilágot jelentenek. A tökéletes eltérő színű materializmust.
A bornírt Kádár és a magamutogatásában utálatos Gyurcsány között vannak nagy különbségek, de a lényeg azonos: ők diktálnak, más eszközökkel, de ugyanazok legitimáló létével, a megtévesztett alsóbb társadalmi csoportok támogatásával. Ennek a mai koalíciónak ugyanaz az értelme és lényege, mint a gátlástalanok egykori nosztalgikus pártállami diktatúrájának. Egyik rendszert sem érdekli az egész közösség jövője, élete, őket csak a pénz, az előnyöket hozó hatalom érdekli. Ameddig lehet, ebből kell hasznot húzni. Hogy mi lesz ebből az önzően felelőtlen vircsaftból? Nos, az ezeket sem régen, sem most nem érdekli-érdekelte.
Ezért nincs, nem lehet gyakorlatilag közös társadalmi-politikai cél – bárhogyan vár erre a köztársasági elnök –, hiszen az a „baloldali” hatalmi és anyagi (csoport)önzés, amely körülbelül száz évvel ezelőtt tört be a magyar politikába, sohasem egyezkedik, hanem mindig diktál. Az 1956 megismétlődésétől tartó Kádár és csapata is legfeljebb alamizsnálkodott, miközben irtotta ellenfeleit s azok gondolatait, kultúráját és hagyományait. S most sincs másként: a megváltónak hirdetett
EU-s pénzeket csak a haverok kapják, a többinek marad a mindent bezárás kurzusa. Régen bezártak (államosítottak) mindent, ami értelmes nemzeti-polgári értéket képviselt, ma már bezárják azt is, ami a proletárok egyenjogúságát biztosíthatná (kórház, vasút, iskola, posta stb.). Ma már ismét szabad „önkéntes alapon” a híd alatt aludni, ami nagy baloldali vívmány!
A félrevezetett nyugdíjasoknak csak most dereng, mi a valóságos helyzet, s néhány szakszervezeti embernek is pislákolni kezd az, ami becsületes emberek (nem a Marosánok és Szakasitsok) számára mindig világos volt: a diktatúrás politika a szegénynek hoz mindig a legkevesebbet. Az öregeknek és betegeknek ma nálunk egyenesen a halált. Elvégre a mostani hatalmi üzlet – bár rendületlenül „baloldali” – legfeljebb nagy ünnepeken ad, ha ad, „ingyen ebédet”. Ilyenképpen az akasztgató, majd kacsingató Kádár tényleg humanista Gyurcsányhoz képest, s nem is hordott magán több száz ezer forintot, valamint nem fontoskodott akár naponta többször. Miközben persze egyiküknek sem volt fogalma az uralt ország és társadalom valós igényeitől, jövőjéről. Nem, hiszen a közös nemzetellenes gyökerek mellett a stílus másodlagos.
Milyen közös célok lehettek a kádárizmus és most, a gyurcsányizmus idején? A Gazdagodjatok! című műsorban a többségnek nem osztanak lapot. S mi van ezenkívül a uralkodó népség számára? A drága propaganda. De e fogyasztóinak szintén nem osztanak lapot, a hiten kívül nem kaphatnak mást. Nem véletlen az tehát, hogy sokan nem érzik a rendszerváltozást, s az értelmetlen politikai radikalizmus is egyre nő. Ahogyan sajnos nő az 1956 utáni kádárizmus legfőbb támasza is, az apátia, a reménytelenség és a közöny. S ezt a lelkiállapotot igyekszik előidézni a kormánypárti cselédsajtó is. A botrányok végtelen sorát, a szinte naponkénti lopást, korrupciót és hatalmi visszaéléseket úgy bagatellizálják, mintha senki sem csinálna, csinálhatna mást a jelen helyzetben. Nincs tehát értelme politikai fordulatnak – mert nincs alternatíva. Egy apolitikussá tett, s a puszta egyéni túlélésre szocializált társadalomnak pedig eszébe sem jut az ellenállás. Elképesztő kísérőjelensége e közösségi felelőtlenségnek az, ahogyan a tolvajok által eladósított állam után a magánemberek nem jelentéktelen része is eladósítja magát. Egy olyan helyzetben, amikor sokaknál a jövedelemszint, illetve a folyton növekvő munkanélküliség miatt alig van remény a visszafizetésre. Egyetlen tényleges vagyonukat, a lakásukat élik fel.
A kommunizmus valódi pusztításait ilyenkor érezhetjük igazán, s azt is, hogy nem múlt el igazán. Emberei és végzetes hatásai itt élnek és hatnak. A pénz új, hatalmas korrumpáló erőinek a hatalmát a kádárizmus alapozta meg igazán. A fehér és vörös materializmus évszázados hatalmi harca úgy ért véget, hogy az életre-halálra vetélkedett testvérek összeölelkezve élősködnek egy jórészt öntudatlan világon.

A szerző történész, egyetemi docens

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.