Aa-láva

Major Anita
2008. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Gyermekek és gyermekek gyermekei! Hozzátok szólok! Előbb vagy utóbb ez a hegy ismét lángolni fog. […] Mióta a Nap világítja Földünket, a Vezúv húszszor égett, hogyha a történelem nem téved. […] Ne törődjetek sem a házi istenekkel, sem a bútoraitokkal, meneküljetek késlekedés nélkül!” – áll Nápoly alkirályának 1631-es figyelmeztető márványtábláján: akkor csaknem öt évszázados szendergés után ébredt fel a tűzhányó, s a második évezred leghevesebb kitörését produkálta. A Vezúvhoz köthető az első tudományos alaposságú vulkánkitörés-leírás is, ifjabb Plinius levele a legszörnyűbb, 79-es pusztításról, amelynek nyomában romvárosok „születtek”: a sár borította Herculaneum és a hamu lepte Pompeji. A „gyilkos hegy”, amely „történelmet ír”, „a régészek paradicsoma”, „a geológusok Mekkája”, „a vulkanológia megalapozója”, legutóbbi, 1944-es – a szövetséges erők légitámadására időzített – tombolása óta (ki tudja, meddig?) újra csendes.
A Kornétás Kiadónál nemrég megjelent, a dorog–esztergomi Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület (BEBTE) vulkanológiai kollektívájának tagjai által jegyzett kiadvány elsősorban a hátizsákkal utazó, a tűzhányók működését megismerni vágyó turistáknak szolgál hasznos információkkal, de a szerzők – természetbúvárok, a tudományos ismeretterjesztés megszállottjai – ajánlják azoknak is, akik a vulkanológia tudományába szeretnének bepillantani. Az „alapkiképzés” után, amikor is a lemeztektonikával, a föld belső felépítésével és a vulkáni működéssel ismerkedhetünk meg, Dél-Olaszországba: Campania, Szicília és a Lipari-szigetek tűzhányóihoz látogatunk el.
A békésen „pipálgató” Etnához, a világ egyik legtöbbet vizsgált vulkánjához, ahol szinte évente elavulnak a turistatérképek. A tövében lévő városokba: a festői Taorminába, a hamvaiból többször újjáéledt Cataniába, a mondákkal teli Siracusába. A Vulcanóhoz, amelyet a görögök és a rómaiak a kovácsisten, Héphaisztosz, illetve Vulcanus műhelyének tartottak. A robbanékony természetű, „szorgos”, fekete „homokos” strandú Strombolihoz, amelyet már az ókori hajósok is a Földközi-tenger világítótornyának neveztek. Vagy a Solfatarához, amelyről Dante Isteni színjátékában a pokol bejáratát mintázta, s amelynek kráterében ma kemping található. Innét néhány méterre a talaj kidudorodásainak kérgét geológuskalapáccsal megbontva néhány perc alatt felmelegíthetjük konzervünket a „főzőlyukban” – íme egy praktikus tudnivaló a kötetben kínáltak közül. A tapasztalat ihlette a durva, salakos felszínű, szinte járhatatlan lávafelszín megmosolyogtató elnevezését is: aa-lávaárnak hívják a vulkanológusok – a polinéz szigetlakóktól átvéve a „szakkifejezést”, a mezítlábas átkelés során hallatott fájdalmas kiáltást.
Ahogy a nápolyi alkirály, a szerzők is a természethez való alázatos közeledésre intik az olvasót. Első lépés a felkészültség, az elinduláshoz szükséges ismeretek elsajátítása. Lávadóm, izzófelhő, kenyérbomba, lávafröccs, parazitakráter, horzsakő, csokiláva… Mire egy lélegzetvételre (mint egy jó regényt) elolvassuk a könyvet, nemcsak Dél-Olaszország tűzhányóit, történelmét utaztuk körbe, hanem a vulkanológia szakkifejezéseiben is jártasak lettünk. Ott a kötet helye a hátizsákban!
(Vulkántúrák. Dél-Olaszország. Túrakalauz. BEBTE, vulkanológiai kollektíva, Kornétás Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 3000 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.