Célkeresztbe kerülhetnek az ügyvédek

Megüthetik a bokájukat azok az adószakértők és ügyvédek, akik vagyonosodási vizsgálatok alanyait képviselték az APEH ellen. A piacon keringő hírek szerint az idén ezeket a szakembereket is meglátogatja az adóhatóság. Miközben szaporodik az APEH-vizsgálatok száma, az élelmesebbek offshore cégekbe menekíthetik a vagyont.

Jakubász Tamás
2008. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakmai berkekben szárnyra kapott értesülés szerint az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) az idén azoknak az ügyvédeknek és adószakértőknek a vagyonszerzését is ellenőrzi majd, akik tavaly az adóhatóság által lefolytatott vagyonosodási vizsgálatokban ellátták az ügyfelek képviseletét. Az APEH cáfolja ezt a hírt, többen mégis attól tartanak: a hivatal célzottan indít majd eljárásokat a szakemberek ellen. Nem elképzelhetetlen, hogy az adóhatóság úgy gondolkodik: amíg az adószakértő a saját ügyével foglalkozik, addig sem képvisel másokat.
Tavaly 15 ezer vagyonosodási eljárást folytatott az APEH, és pontos számokat ugyan még nem közölt a hivatal, várhatóan az idén is hasonló nagyságrendben indít ilyen vizsgálatokat. Kérdés ugyanakkor, hogy kik lesznek a célkeresztben. Amíg a nagyok akár offshore cég alapításával is kivonhatják vagyonuk egy részét a hivatal látóköréből, addig a kicsik sokszor a jogszerűen szerzett jövedelmükkel sem tudnak elszámolni. Az adóhatóság február 20-án közli, hogy kiket és milyen szempontok alapján vizsgál az idén.
– Az offshore cég alapítása az adótervezés egyik legális formája, amit Nyugat-Európában előszeretettel alkalmaznak, ám idehaza még kevésbé elterjedt – mondta lapunknak Garami Andrea, a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének alelnöke. Az adójog szakértője közölte: az offshore társaságok legfontosabb jellemzője az anonimitás, vagyis a cég tulajdonosának kiléte sosem válik ismertté. Emiatt azonban az ilyen társaságok alkalmasak arra, hogy például az adóhatóság vizsgálata elől a vagyon egy részét eltüntesse a cégalapító. Offshore céget ugyanakkor csak azoknak éri meg alapítani, akiknek a vállalkozása évi százmillió forintnyi bevételt ér el. Kisebb forgalom mellett nem kifizetődő a cégalapítás. A szakértő elmondta még, hogy egy offshore társaság létrehozásának költsége alacsonynak mondható (hozzávetőleg 350 ezer forint), a fenntartása azonban jelentős kiadásokkal jár.
Garami Andrea rámutatott: míg a nagyobb adózók vagyonuk bizonyos részét kivonhatják, addig a kisebbek ellenőrzésekor az APEH revizorai olyan jövedelmek után is adóhiányt állapítanak meg, amelyek jogosan kerültek az eljárás alá vont személyhez. A szakértő több példát is felhozott. Ha az adózó úgy építkezett, hogy bizonyos feladatokra nem fogadott fel mesterembert, hanem a rokonság vagy a barátok segítségével végezte el a munkát, előfordult, hogy az APEH forráshiányt állapított meg, mondván: az érintett havi jövedelme alapján nem engedhette meg, hogy ilyen házat építtessen. A család és a barátok vallomásait pedig általában elfogultság miatt nem veszi figyelembe a hivatal. Ugyanez a helyzet, ha a szülők vagyontárgyakat, pénzt adnak gyermekeiknek. Az adóhatóság az ilyen jövedelmeket is adózatlan bevételnek tekinti. Okirattal nem bizonyítható továbbá a bemutatóra szóló értékpapírok után járó összegek felvétele, ahogy a kisebb játéknyeremények sem. 2001 táján ezekről a bevételekről nem kellett bizonylatot kiállítani, és mivel az adóhatóság az elmúlt öt év vagyonszerzéseit vizsgálhatja, az adózó nem tud elszámolni az ilyen típusú jövedelmeivel.
Az APEH sokszor indokolatlanul életszerűtlennek minősíti a vizsgálat alá vont személy állításait, ezért az adótanácsadók azt javasolják: akit a hivatal ellenőriz, azonnal forduljon szakemberhez. Garami Andrea kiemelte, ha az adóhatóság nem fogadja el az ügyfél megélhetési költségeiről tett nyilatkozatát, akkor a KSH adatait alapul véve becsléssel állapítja meg a vizsgált személy jövedelmét a hivatal.
Kérdés ugyanakkor, hogy ezen elv alapján a hivatal ellenőrzi-e majd azt a több százezer családot, amely a létminimum alatt él. Hiszen egyértelmű: bevallott jövedelmük nem éri el azt a statisztikai hivatal által meghatározott, még életszerűnek tekinthető legalacsonyabb összeget, amely a mindennapi megélhetéshez szükséges.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.