Külföldre is elér az adóhivatal keze

Hírösszefoglaló
2008. 03. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt állítja a Pénzügyminisztérium, hogy nem listázzák az utazási irodák ügyfeleit későbbi vagyonosodási vizsgálat céljából, ám ha valaki ellen vagyonosodási vizsgálat indult, annak során nemcsak a belföldi, de a külföldi utazási irodáktól is kérhetnek adatokat. A tárca közleménye szerint az utazási vállalkozásoknak, irodáknak nincs automatikus adatszolgáltatási kötelezettségük az adóhatóság részére.
Lapunk korábban arról számolt be, hogy tömeges útlemondásokat idézett elő decemberben az APEH vagyongyarapodást firtató razziája. Az év végén ugyanis sokan mondták vissza ősszel megrendelt, több százezer forintos luxusutazásukat, mert megijedtek, hogy a hatóságnak szemet szúr a költekezés. Az egzotikus országokban való pihenésről azonban nem mondtak le, hazai helyett osztrák irodákban foglaltak maguknak utazást.
A Pénzügyminisztérium közleménye szerint a hazai utazási vállalkozásoknak nem kell automatikusan tájékoztatniuk az APEH-et arról, kik vásároltak nagy értékű utazásokat. A hatályos jogszabályok azt sem teszik lehetővé, hogy az adóhatóság úgynevezett készletező adatgyűjtést végezzen. Az APEH-nek nincs lehetősége arra, hogy az utazási irodáktól, utazásközvetítő vállalkozásoktól előzetesen, a későbbi vagyonosodási vizsgálatok céljára listát kérjen az utasokról. Az adóhivatalnak arra van lehetősége, hogy a már folyamatban lévő vagyonosodási vizsgálat esetén a vizsgált magánszeméllyel szerződéses kapcsolatban állt vagy álló adózóktól – így akár az utazási vállalkozásoktól is – adatokat, információkat kérjen. Az adóhatóság az ilyen jellegű információkat a hazai és a külföldi cégektől egyaránt beszerezheti. Vagyis a hivatal így nemcsak a belföldön befizetett utakról kaphat tájékoztatást, hanem lehetősége van arra, hogy beszerezze az adatokat a külföldön megejtett befizetésekről is.
A vagyonosodási vizsgálatokkal kapcsolatban lapunkat korábban azt állította az adozona.hu internetes szaklap szakértője, hogy azok miatt felgyorsult a hazai tőke külföldre vándorlása. Mint mondta, nemcsak nyaralásaikat, hanem költségesebb beszerzéseiket is külföldön intézik azok, akik ezt megtehetik. A hazai árverési csarnokok például konganak az ürességtől, mert sokan ember meggondolja, merjen-e nyíltan licitálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.