Hatályos alkotmányunk 61. § (1) kimondja, hogy „a Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van a szabad véleménynyilvánításra, továbbá arra, hogy a közérdekű adatokat megismerje, illetőleg terjessze”. Ennek értelmezéséhez nagy segítséget nyújt az 1993. évi XXXI. tc. I. fejezet 10. cikk, amely angolul és magyarul kimondja, „az információk, eszmék megismerésének és közlésének szabadságát országhatárokra tekintet nélkül és anélkül, hogy ebbe hatósági szerv beavatkozhasson”.
Az Alkotmánybíróság pedig ugyancsak máig hatályos 34/1994. (VI. 24.) AB határozatában többek között a következő jogértelmezést nyújtja: „Az alkotmány 61. § (1) bekezdése a közérdekű adatok megismerésére vonatkozó jogot is alkotmányos alapjogként garantálja, amely a kommunikációs alapjogok jogegyütteséből az informáltsághoz való jogot, az információk megszerzésének szabadságát és az állami elismerését, továbbá biztosítását jelenti. Az információkhoz való hozzáférhetőség, az információk szabad áramlása különösen a közhatalom és az állam szervei tevékenységének átláthatósága körében alapvető jelentőségű. A közérdekű adatok nyilvánossága, megismerhetősége gyakran előkérdése és feltétele a szabad véleménynyilvánításhoz való jog gyakorolhatóságának…”
Ezt a kormánynak és a Déli Áramlat ügyében a fentieket mellőzve nyilatkozó pénzügyminiszter úrnak ismernie és feltétlenül érvényesítenie kell!
Szabad György
akadémikus, Budapest
Jelentkezett a kormányülésről Orbán Viktor
