A beruházások hitelezési problémái alapvetően az amerikai másodlagos jelzálogpiac összeomlásával kezdődtek. A tengerentúli válság a szabad pénzforrások jelentős szűkülését hozta a világgazdaság számára. A bankok a jelenlegi piaci helyzetben a tőkeerős, megbízható fejlesztőket részesítik előnyben, és kerülik a kockázatosnak ítélt elképzeléseket. A fejlesztők pedig az óvatosabbá vált hitelezői magatartás térnyerésével különösen sokra értékelik a rugalmas és gyors döntéseket hozó finanszírozókat – véli Kiss Zoltán, a Hypo Alpe-Adria Leasing Zrt. hazai vezérigazgatója. Véleménye szerint a finanszírozók az elmúlt évek során szívesen éltek az angolszász típusú értékpapírosítás eszközével, azaz a kihelyezett hiteleket értékpapírként tovább értékesítették, ezáltal pedig olyan többletforrásokhoz jutottak, amelyekkel újabb hitelek kihelyezésére voltak képesek.
A globális pénzügyi válság – mutat rá a ingatlanforgalmazó cég vezetője – értelemszerűen a pénzforrások szűkülését eredményezte, pánikra azonban semmi ok a hazai ingatlanpiacon: azok a bankok, akik nagy részben vagy kizárólagosan függtek az értékpapíros értékesítéstől, valóban nehéz helyzetbe kerültek az elmúlt hónapokban, ám a finanszírozók nagy részének továbbra is rendelkezésére állnak a megfelelő források. Igaz ugyanakkor, hogy a hazai ingatlanfinanszírozók hozzáállása az egyes programokhoz és fejlesztőkhöz érdemben megváltozott. A fő kérdés Kiss Zoltán szerint leginkább az, hogy a pénzintézetek mennyiben változtatták meg tevékenységüket a kialakult pénzügyi válság hatására. Ilyen változás, hogy a bankok több időt szánnak a döntésre, magasabbak a hitelnyújtás költségei, miközben csökkent a verseny a finanszírozók között és megváltozott a bankok és a fejlesztők viszonya is.
A bankok a nagyobb kockázatokra az elvárt önerő megemelésével válaszoltak, azaz az ingatlanfejlesztőknek több saját forrást kell biztosítaniuk fejlesztéseikhez. A magasabb elvárt önerő leginkább a befektetési piacon okozott nagyobb változásokat, ugyanis az ingatlanpiaci boom időszakában sok befektető vásárolt ingatlant kiugróan magas tőkeáttétellel, és ezek a piaci szereplők jellemzően kiszorultak az ingatlanpiacról. – A hitelpiaci válságnak egyfajta letisztulás lehet a pozitív hozadéka. A bankok óvatosabbá válása a magasabb minőség irányába tereli az ingatlanfejlesztőket. A banki forrásokért való versenyben ugyanis a jobb koncepciójú, jól átgondolt és kevésbé kockázatos fejlesztések kerülnek előnybe – állítja Kiss Zoltán, aki szerint a fejlesztők közül is azok járhatnak jól, akik eléggé tőkeerősek, képesek nagyobb saját forrással megvalósítani egy-egy fejlesztést és kellően megbízható képet alakítottak ki magukról a hazai piacon.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál