Kommunikációs probléma a rák is?

A világ tudományos közvéleményét évek óta izgalomban tartja a P53 nevű gén, mert bebizonyosodott róla, hogy képes felismerni a tumorképződés veszélyét, és arra „utasítani” a rákos burjánzásnak induló sejtet, hogy semmisítse meg önmagát. A P53 csakúgy, mint a többi gén, bonyolult jelátviteli folyamatokkal közli a sejt többi részével „akaratát”, és érti meg azokat az ingereket, amelyek a külvilágból jönnek.

2008. 04. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gergely Pál professzor vezette kutatócsoportot az érdekli, hogyan változnak meg ezek az élet szempontjából meghatározó jelátviteli rendszerek genotoxikus stressz, vagyis kívülről a sejt belsejébe jutó anyagok hatására.
Sok millió jelzést kapnak a sejtek, ezekre válaszolniuk kell, méghozzá úgy, hogy a szervezet képes legyen önmaga folyamatos újratermelésére, külső és belső egyensúlyának megőrzésére. A megfelelő válaszokért aktiváló és gátló mechanizmusok felelnek. Ilyen jelátvitelen alapuló mechanizmus például a DNS-ben lévő információ „dekódolása” a fehérjeszintézis megindítása érdekében, de ilyen mechanizmusok felelnek az anyagcsere-folyamatokért vagy az apoptózisért, a sejtállomány folyamatos megújulásához szükséges programozott sejthalálért is. Ez utóbbi mechanizmusok létezése ad módot arra, hogy a biológiai vagy kémiai okból sérült génnel rendelkező sejtet a szervezet inaktívvá tegye és/vagy elpusztítsa. Ebben az izgalmas témakörben nemrég egy jelentős felfedezés is született: azonosították azt a gént – a P53-at –, amelyiknek az a feladata, hogy felismerje a tumorképződés veszélyét, és parancsot adjon a sejt önmegsemmisítésére. A kecsegtető eredmény azonban még messze van a végcéltól, azt a gént ugyanis még nem sikerült azonosítani, amelyik e parancs „végrehajtó szervekhez” történő továbbításáról gondoskodik. Biztató azonban, hogy a végrehajtó – P21 névre keresztelt – gént már ugyancsak azonosították.
A Magyar Tudományos Akadémia honlapján található rövid leírás szerint a sejten belüli jelátviteli folyamatok kérdéskörének vizsgálatára alakult egy magyar csapat – az MTA Sejtbiológiai és Jelátviteli Kutatócsoportja –, amely genotoxikus stressz, vagyis a génállomány épségét veszélyeztető mérgezés állapotában vizsgálja e mechanizmusokat, ezen belül kiemelten kutatja a sejt élete szempontjából kulcsfontosságú foszforilációt, vagyis a foszfátok beépülésének és kihasadásának mechanizmusában mérgezés hatására bekövetkező változásokat is. A csoportot Gergely Pál, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának elnökhelyettese vezeti, aki az utóbbi területen ért el kiemelkedő eredményeket a növényvédő szerek hatásának kimutatásával. Munkásságáért korábban Szent-Györgyi Albert-díjban részesült, néhány hónapja saját egyeteme ítélte oda neki a Tankó Béla-díjat (a névadó biokémia-professzor az önállósult Debreceni Orvostudományi Egyetem Biokémiai Intézetének alapítója, nemzetközi hírnevét a harmincas években berlini és londoni munkájával alapozta meg, Angliában együtt dolgozott Robinson professzorral, aki később Nobel-díjat kapott), március 15-én pedig Széchenyi-díjjal tüntették ki. Vezetésével nemrégiben több növényvédő szerről bizonyították be, hogy a sejt belsejébe hatolva gátolják a foszfatázok működését, s ezzel felborítják a foszforiláció-defoszforiláció kényes egyensúlyát. A Gergely-féle tudóscsoport kidolgozott egy módszert a foszfatázok tisztítására, s ezzel lehetővé tették az enzimcsoport tagjainak elkülönítését. Arra is rájöttek, hogy a foszfátok beépüléséért felelős kinázok és a lehasításukra „szakosodott” foszfatázok nem elkülönülten, hanem együttesen befolyásolják a jelátviteli folyamatokat, gyorsítva vagy lassítva a kommunikációt, egyúttal kapcsolatot teremtve a különböző jelpályák között is.
– A foszforiláció kutatásában a foszfatázgátló toxinok felfedezése hozott áttörést, egyúttal közelebb vitt a foszfatázok szerepének tisztázásához is – emlékeztet Gergely Pál. – Az elsőnek felismert toxint, az okadainsavat a tengeri szivacsokban található ostoros állatkák termelik. A vegyület a szivacsokkal táplálkozó halakban halmozódik fel, és súlyos megbetegedéseket okozhat a toxint tartalmazó halakat fogyasztó emberekben. A természetes foszfatázgátló molekulák felfedezése rávilágított arra, hogy ezek részei a bioszférának, és az ivóvízzel meg a táplálékkal bejuthatnak a humán szervezetbe. Mi pedig egyes növényvédő szerek foszfatázgátló hatásának felismerésével bővítettük a sejtbiológiai kutatásokban használható molekulákat. A molekulák kísérleti alkalmazása nagymértékben elősegítette a foszfatázok biológiai és élettani szerepének jobb megértését, a sejtekben végbemenő jelátviteli folyamatok feltérképezését és az összefüggések jelentőségének megismerését.
Ezeknek az alapkutatási felismeréseknek egyes izmok – például a szívizom – gyógyításában lehet gyakorlati jelentőségük, mert olyan anyagok kifejlesztésének és használatának nyithatnak utat, amelyekkel az e betegségekben nagy valószínűséggel szerepet játszó magas foszforilációs szint csökkenthető.
Gergely professzor csoportjának kutatásai szorosan kapcsolódnak a Damjanovich Sándor akadémikus vezette sejtbiológiai kutatócsoport vizsgálódásaihoz, mert a komplex megközelítés jelentősebb eredményekkel kecsegtet. A biofizikusok korábban elkülönítették a membránon (sejthártyán) található jelfogókat, és megállapították, hogy ezek azonos funkcióra szakosodott csoportokban „dolgoznak”. Azt is megállapították, hogy a receptorokkal kölcsönhatásba lépő molekulák befolyásolhatják a jelátviteli folyamatok hatékonyságát, sőt a sejt sorsát is olyan módon, hogy egyes jelátviteli folyamatokat erősítenek, másokat pedig háttérbe szorítanak. Mindezt kolorektális karcinómában (vastagbélrák) szenvedő betegek tumor környéki nyirokcsomóiból származó immunsejteken igazolták, azzal együtt, hogy a sejt belső folyamataira hatást gyakorol a sejt származási helye, illetve szövetkörnyezete is.
A külső hatásokat a sejt belsejébe engedő mechanizmusok feltárására irányuló vizsgálódások szintén alapkutatások, ám jelentőségük óriási, mert ismeretükben a gyógyításra hivatott anyagok sejt belsejébe juttatása is hatékonyabb megoldásokat tesz lehetővé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.