Tavaly decemberben irányozta elő az Európai Bizottság, hogy a sikeres Erasmus mundus diákcsereprogram mintájára segíti az európai filmek globális terjesztését, valamint az unión kívüli partnerországok filmjeinek népszerűsítését a Media mundus programmal. A most alakuló programot a Media program egészíti majd ki.
Ezt a kétmillió euró költségvetéssel működő Media international néven készítik elő, és ennek pályázati határideje a napokban jár le.
Hegyi elmondta, jó lenne – noha a jelenlegi keret sovány, de idővel nyilván izmosodni fog –, ha a magyar filmszakma minél hatékonyabban kihasználná a támogatási lehetőséget.
Az audiovizuális szakemberek tapasztalatcseréjére, a filmek forgalmazására irányuló közös reklámkampányok és kölcsönös vetítésükre szánt idei támogatások tapasztalatai, valamint a folyamatban levő nyilvános konzultáció eredményei alapján az Európai Bizottság még az év vége előtt dönt a Media mundus véglegesítéséről.
Hegyi Gyula fontosnak tartja, hogy a külföldi filmek népszerűsítése a program véglegesítése esetén is csak akkor legyen támogatható, ha az adott ország uniós mozipiaci részesedése nem haladja meg a tíz százalékot.
Az EP-képviselő lapunknak kijelentette, reméli, hogy a filmtörvény módosítása megfelel az Európai Bizottság igényének, hiszen a legfőbb kifogás a korábbi szabályozással szemben az volt, hogy nem tartalmazott elegendő kulturális tartalmi szempontokat. Az új törvény egyértelműen a kulturális tartalomtól teszi függővé az állami támogatást. A versenyjogi kifogásokra is válasz lehet ez, fejtette ki Hegyi, hiszen a többi tagállam is támogathatja az ilyen produkciókat. Úgy vélte, a mozinézők csökkenését az Európai Unió sem tudja lefékezni, hiszen ennek oka az új technikák (tv, DVD) terjedése és a közösségi szórakozásformák háttérbe szorulása.
Az EU célja az lehet, mondta, hogy az európai gyártású, kulturálisan értékes és nemzeti nyelveken beszélő filmek eredendő versenyhátránya a nemzetközi (főleg amerikai) szuperprodukciókkal szemben csökkenjen.
Hozzátette: esélyt kell teremteni arra, hogy az európai néző találkozhasson európai filmmel vagy olyan produkcióval, amely nem Hollywoodban készül. Az új program többek között éppen a latin-amerikai, orosz, ázsiai és hasonló filmek európai népszerűsítését tenné lehetővé.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek