A ditirambusok – felelte arra a kérdésünkre Markó Béla, a tízkötetes, Herder-díjas poéta és RMDSZ-vezető, hogy mi áll szívéhez közelebb, a ditirambusok vagy a politika. A helyszín az Európai Parlament egyik előadóterme volt, ahol az erdélyi néppárti Sógor Csaba képviselő Élő Erdély címmel rendezett kulturális konferenciát. A tanácskozáson részt vett Smaranda Enache, a romániai pluralista demokráciát, a kultúrát és emberi jogokat segítő Pro Europa Liga társelnöke, Tánczos Vilmos néprajzkutató egyetemi tanár, a színházáról filmet is bemutató Tompa Gábor kolozsvári színházigazgató és Egyed Péter filozófus, egyetemi tanár.
Az erdélyi közösségi jogokkal is foglalkozó angol nyelvű előadását követően magyarul is tökéletesen beszélő Smaranda Enachétól arról kérdeztük, vajon mi az oka annak, hogy míg a nyugat-európai kisebbségi sajtó a legtöbb figyelmet a nyelvhasználati kérdésre fordítja – akár a két világháború között a kisebbségi magyar sajtó –, addig ma ez egyáltalában nincs így. Enache elmondta, hogy Erdélyben a közösségi jogokra fektetik a hangsúlyt, amelyben benne vannak a kulturális, vallási és nyelvi jogok is.
Markó Bélától ezzel kapcsolatban azt kérdeztük, vajon ki intézkedhet egy olyan esetben, mint amikor Marosvásárhelyen egy magyar katolikus templom bejáratára mutat a Zoo (állatkert) irányjelző tábla, noha az ahhoz vezető kereszteződés egyértelműen távolabb van. A pártvezető azt mondta, hogy a városvezetés, de tagadta azt a felvetésünket, hogy a lapunk által az ilyen bénultságnak nevezett helyzetekben régi félelmek hatnának.
Kiderült, hogy mi okozta a raktártüzet a Soroksári úton