Ireland.com
A vezető ír újság egy brüsszeli ír kocsmából keltezett tudósításban számol be arról az örömről, amely az ott összesereglett ír vendégek körében tört ki, amikor kiderült: honfitársaik elvetették a lisszaboni szerződést. A lap a kocsmában söröző több euroszkeptikus uniós parlamenti képviselőt idézett, valamint a magyar Lóránt Károly közgazdászt, lapunk egyik kommentátorát, aki kijelentette: „Jó ez valamennyi európai népnek. Csak az írek szavazhattak, de ha a franciák, a britek és a hollandok szavazhattak volna, ott is a nem győzött volna.” A tudósító ezután átsétált az Európai Parlament egyik kávézójába, ahol viszont gyászhangulat uralkodott, és katasztrófát emlegettek. Az egyik név nélkül nyilatkozó brüsszeli brit bennfentes azt mondta az írekre: „Nyomorult hálátlanok.”
bbc home
A brit közszolgálati adó az ír nép nem szavazatának hatásáról szóló tudósítása hangsúlyozza: nem lehet minden alkalommal egy népet arra rávenni, hogy ismételten szavazzon ugyanarról a témáról.
Le Monde.fr
A vezető francia lap Franciaország totális válságban lévő Európát irányít majd címmel ír arról, hogy az ír nem az uniós intézmények reformját most jegelte. A lap vezércikkében pedig az olvasható, hogy az ír népszavazásnak egy jó oldala lehet: megszülethet egy olyan országok „előőrse”, amely az integrációt mélyíteni kívánja. Ezt a megoldást már hosszú ideje kívánják, de nem valósították meg.
Die Presse
Ugyanezt a véleményt osztja, azaz egy „mag-Európa” létrehozását látja a zsákutcából kivezető útnak a vezető konzervatív osztrák lap, amely Ursula Plassnik osztrák külügyminisztert és Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnököt idézi, akik szerint az íreket lehet, hogy még egyszer megszavaztatják, de mindenesetre, mint Plassnik mondta, hideg fejjel kell gondolkodni a továbbiakban is.
FT.com
A globális brit lap az ír népszavazással és annak hatásaival foglalkozó egyik dublini tudósításának ezt a címet adta: A független gondolkodású szavazók nyílt szembeszegülése, míg másik, szintén írországi beszámolójában az olvasható, hogy noha a dublini politikusok szerint az írek a világ legszofisztáltabb szavazói, most a voksolók rosszul tájékozódtak. Az üzleti-politikai napilap londoni tudósításában pedig az olvasható, hogy David Cameron, a brit konzervatívok vezetője kijelentette: „Boldog örömmel tölt el a hír. Az írek a legegyértelműbb üzenetet küldték. Nem akarják ezt a szerződést, ezt az alkotmányt, és minden joguk megvan arra, hogy azt holtnak nyilvánítsák.” A lap állásfoglalásában pedig az olvasható, hogy a lisszaboni szerződést most jegelni kell.
Hallgat Magyar Péter arról, hogy melyik EP-képviselője agyhalott, melyik alkalmatlan, melyik Soros-ügynök