Napi sajtószemle

2008. 06. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune
Változnak az idők: a korábbiakkal ellentétben most nem az amerikaiak oktatják ki a tárgyalóasztalnál a kínaiakat, hanem megfordítva: a kínaiak leckéztetik az amerikaiakat gazdaságuk rossz irányításáról, olvasható a globális amerikai lapnak a címoldaláról, Pekingből keltezett írásában. Vezető kínai tisztségviselők „igen nyilvánosan és igen hangosan bírálják az amerikai kormányt… ugyanazt a nyelvezetet használva, mint amit egykoron velük szemben használtak az amerikaiak”.
A kínaiak torkig vannak az amerikaiak képmutatásával, akik nekik akarják előírni, mit tegyenek, miközben az amerikai gazdaság egyre lejjebb csúszik, a kínai gazdaság pedig száguld előre.


FT.com
A globális brit lapban a lisszaboni szerződés írországi elutasítását kommentáló számos írás egyikében ez olvasható: „A lisszaboni szerződés tartalmazza a manhattani szakmai telefonkönyv valamennyi báját: a szerződés teljes változata, a jegyzőkönyvekkel, mellékletekkel és nyilatkozatokkal együtt 392 oldal. Ha valaki ezt el akarja olvasni, az olyan, mintha novokain nélkül gyökérkezelnék.”


Asia Times
A pánázsiai on-line hírportál nagy tapasztalatú és rendszeres szerzője, M. K. Bhadrakumar nyugállományú indiai diplomata a nyugati fősodratú sajtóban nem olvasható módon elemzi a török helyzetet azt követően, hogy a török alkotmánybíróság elutasította a kormány azon kísérletét, hogy jogi alapot teremtsen az egyetemista lányok fejkendőviseletét megtiltó törvény eltörlésére. Ezzel hatalmas csata indult meg, és a szerző bemutatja, az amerikai neokonok és izraeli politikusok leplezetlenül dörzsölik a tenyerüket, amiért az iszlamista Erdogan miniszterelnök bajba került a világi politikai elittel, beleértve a bíróságot, a hadsereget és a „kemalistákat”. Az amerikai neokonok Erdogant egyébként Putyin orosz miniszterelnök protezsáltjának tekintik. A cikk azzal a mondattal zárul, hogy „a millió dollárt érő kérdés” most az, hogy Obama szenátor – amennyiben elnökké választják – mit gondol majd olyan karizmatikus muzulmán kormányfőkről, mint Erdogan.


Information Clearing House
Paul Craig Roberts, a republikánus Reagan elnök volt pénzügyminisztériumi államtitkára a népszerű amerikai hírportálon írt cikkét azzal kezdi, hogy mint arra John Pilger, Alexander Cockburn és Uri Avnery (akik cikkeit e helyütt ismertettük az elmúlt napokban – L. I.) figyelmeztetett, „Obamának az Izrael-lobbi előtti csúszó-mászása eloszlatott minden reményt, hogy elnöksége más legyen”. Ennek ellenére Obamára kell szavazni, írja Roberts, mert a „barnaingesek” pártjává vált republikánusok zsarnoki rendszere csak így szüntethető meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.