Patthelyzet a gázoló ügyében

Nem szolgálja az uniós polgárok jogbiztonságát az elfogatóparancsról és a tagállamok közötti átadási eljárásokról rendelkező kerethatározat – közölte Herczog Edit EP-képviselő, aki azért fordult az Európai Bizottsághoz (EB), hogy a jövőben elkerülhető legyen az ír gázolóéhoz hasonló eset. Az EB nincs abban a helyzetben, hogy jogsértési eljárást kezdeményezzen – hangzott el a válaszban.

2008. 06. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai elfogatóparancsról és a tagállamok közötti átadási eljárásokról szóló kerethatározat jelenlegi formájában nem szolgálja kellőképpen az uniós polgárok jogbiztonságát – értékelte Herczog Edit, az Európai Parlament szocialista képviselője az azonnali kérdésére adott európai bizottsági választ. A képviselőnő egy magyarországi tragédia ürügyén azért fordult áprilisban a bizottsághoz, hogy a jövőben egyetlen vétkes se úszhassa meg a felelősségre vonást. Ismeretes, az ír állampolgárságú Ciaran Tobin nem kezdte meg jogerősen kiszabott hároméves börtönbüntetésének letöltését, mert a magyar hatóságok által kiadott európai elfogatóparancsot az ír bíróság másodfokon jogerősen elutasította. A képviselő azt kérte, hogy a bizottság vizsgálja felül a kerethatározat végrehajtásának gyakorlatát.
Jacques Barrot, az EU igazságügyi biztosa válaszában azt hangoztatta, hogy a bizottság „folyamatosan figyelemmel kíséri az elfogatóparancs végrehajtását”, de más eszköze nincs. A testület ugyanis nincs abban a helyzetben, hogy valamely tagállam ellen jogsértési eljárást kezdeményezzen, még akkor sem, ha azt tapasztalja, hogy egy tagállam nem hajtotta végre szabályszerűen a kerethatározatot.
Mint arról beszámoltunk, Ciaran Tobin 2000. április 9-én két kisgyermeket gázolt halálra Leányfalun. A férfit a magyar bíróság 2002-ben ítélte jogerősen háromévi szabadságvesztésre. A büntetést azonban sem itt, sem odakint nem hajtották végre. Az Irish Life biztosítótársaság igazgatójaként Magyarországon dolgozó Tobin ugyanis 500 ezer forint biztosíték ellenében bírói engedéllyel elhagyta Magyarországot. Az ír igazságszolgáltatás szerint ez azt mutatja, hogy nem szökött el a hatóság elől. A büntetés emiatt szerintük sehol nem hajtható végre.
Április 16-án Draskovics Tibor igazságügy-miniszter levélben kért közreműködést az ügyben Franco Frattinitől, az Európai Bizottság alelnökétől, az igazságügyi, szabadságjogi és biztonsági kérdések biztosától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.