Útikalauz az uniós kifizetésekhez

2008. 06. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)

Milyen több, egymást követő, de egyszerű lépések megtételével kaphatunk pénzt az Európai Uniótól? Erre a kérdésre válaszol maga az Európai Bizottság azzal, hogy – a nagyobb átláthatóság, a nyilvánosság minél szélesebb körű bevonása, valamint az unió három intézménye, a bizottság, a parlament és a tanács közötti nagyobb együttműködés érdekében – kiadványt jelentetett meg, amely a 2007–2013-as időszakban érvényes pénzügyi szabályokat és szubvencionálási lehetőségeket ismerteti. Az „útikalauz” tájékoztat a finanszírozás fajtáiról és a pénzügyi eljárásokról, valamint jegyzékbe foglalja azon összegeket, amelyek a különböző kategóriák szerint rendelkezésre állnak az említett időszakra. Mint a kiadványból kiderül, a finanszírozás főbb típusai a pénzsegély és az uniós rendelések, illetve szerződések („public contracts”).
A pénzügyi segélyeket az EU az uniós politikának megfelelő programok és tevékenységek megvalósítására adja. Ezek kiegészítő szubvenciók, amelyekből a támogatott fél nyereségre nem tehet szert. E segélyeket visszamenőleg sem ítélhetik oda már elvégzett tevékenységekért vagy projektekért. Az ezekre vonatkozó tájékoztatás a http://ec. europa.eu/grants/index_en.htm in-ternetes címen található. A szerződésekre pedig elsősorban pályázatokon lehet jelentkezni, amelyek a http://ec.europa.eu/public_contracts/index_en.htm internetes címen érhetők el. Az EU költségvetésének több mint 76 százaléka a nemzeti és regionális hatóságok kezében van. Huszonkét százalékkal az Európai Bizottság, a fennmaradó két százalékkal pedig harmadik országok vagy szervezetek rendelkeznek.
A kis- és közepes méretű vállalatok segélyekhez (közvetlen szubvencionálás), strukturális alapokhoz vagy pénzügyi eszközökhöz (közvetett szubvencionális formák) juthatnak. A segélyek útján bonyolított szubvencionálásra elsősorban a környezetvédelem és az oktatás területén lehet számítani. A kis- és közepes méretű vállalkozások a strukturális alapokon keresztül közvetlen segélyt csak az úgynevezett „konvergenciatérségekben” kaphatnak.
A nem kormányzati szervezetek és a civil társadalom szervezetei is kaphatnak uniós juttatásokat, de e szervezeteknek igen fontos ismérveknek kell megfelelniük ahhoz, hogy „nem kormányzati szervezeteknek” nevezzék magukat. A legfontosabb ilyen kritérium az, hogy a szervezet nonprofit jellegű legyen. A fiatalok részére külön programok állnak rendelkezésre, mint például az egész életen át folyó tanulási program és a Fiatalok akcióban elnevezésű program, valamint a Leonardo da Vinci program, amely a külföldön tanulást is segíti.

Innovációs központ: szerdán döntés. Várhatóan szerdán döntenek az EU kutatásért felelős miniszterei arról, hogy melyik tagállamban legyen az Európai Innovációs és Technológiai Intézet központja. Egy korábbi megállapodás szerint az intézetet olyan, 2004-ben csatlakozott országban állítják fel, ahol még nem működik uniós ügynökség. E kritériumoknak csak hazánk felel meg, így vélhetően Budapest ad majd otthont a 2013-ig mintegy 300 millió eurós költségvetéssel működő és 50-60 főt foglalkoztató központnak. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.