Bírált felvonulás

Egyre több turistát vonz, sőt, ma már az egyik legnagyobb turistalátványosságnak számít Észak-Írországban az Orániai Rend szokásos utcai felvonulása. Míg a protestáns koronahű mozgalom anyagi támogatást remél az államtól az 1690 óta évente megrendezésre kerülő eseményre, addig az észak-írországi katolikus közösség vezetői Nagy-Britannia felsőbbrendűségét hirdető provokációnak minősítik a protestánsok menetelését.

2008. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különösebb zavargások vagy atrocitások nélkül zajlottak le az Orániai Rend felvonulási évadját megkezdő július 12-i, több ezer ember részvételével, Észak-Írország több száz helyszínén párhuzamosan megtartott parádéi. Az eseményeket csupán kisebb incidensek zavarták meg.
Az erőszakos incidensek számának csökkenése leginkább annak köszönhető, hogy az 1998-ban köttetett nagypénteki békeegyezmény, illetve a tavaly májusban a két keresztény felekezet közös hatalommegosztásán alapuló egységkormány megalakulása hozzájárult a protestáns–katolikus konfliktus lezárásához, egyben az indulatok csitításához. A katolikusok felháborodása ennek ellenére érthető, hiszen a legnagyobb, nem politikai pártként működő protestáns csoport, az Orániai Rend minden nyáron kezdődő és az év több napján is megrendezett felvonulásainak egyetlen deklarált célja megünnepelni, illetve emlékeztetni az Észak-Írországban kisebbségben élő katolikusokat arra, hogy az angol trónra a katolikus II. Jakab elűzése után meghívott protestáns uralkodó, III. (Orániai) Vilmos a XVII. század végén leverte elődje, egyben nagybátyja, Jakab hadseregét. Jakab az ír katolikusok körében szított felkeléssel próbálta visszaszerezni hatalmát, ám 1690. július 12-én, a Belfasttól délre húzódó Boyne folyó melletti csatában Vilmos végképp felszámolta a katolikus ellenállást.
A dobszótól és a zenészek játékától hangos „narancsos” utcai felvonulások minden évben több ezer ember érdeklődését keltik fel. A kis Tandragee városában például idén az Orániai Rend ötezer tagja vonult az utcára, a parádét tízezren kísérték végig, Belfastban még ennél is több helyi lakos és külföldi turista volt kíváncsi a július 12-i eseményekre, amelyeken hagyománnyá vált a protestantizmusra, a koronára, illetve Nagy-Britannia és Észak-Írország uniójára tett eskü. Robert Saulters, a rend nagymestere (vezetője) szerint felvonulásaik több turistát vonzanak, mint bármelyik másik utcai menet Írországban vagy Nagy-Britannia egészében. A külföldi látogatók csalogatása céljából idén ráadásul különös hangsúlyt fektettek a szervezők új „marketingkampányukra”: a felvonulást „Orangefestnek” nevezték el, ami-
vel a parádé történelmi és kulturális jellegének bemutatására törekedtek. Saulters kívánatosnak tartaná, ha az állami turisztikai hivatal hozzájárulna az eseménysorozat jelentős turistaattrakcióvá tételéhez.
Amiről a katolikus közösség vezetői feltehetőleg hallani sem akarnak, hiszen – amint arra felhívják a figyelmet – Észak-Írország jelenlegi békés állapota ellenére az Orániai Rend provokatív és katolikusellenes felvonulása nem szolgál más célt, mint a feszültség szítását. Az Orániai Rend egyik vezetője, Stephen Dickinsonis bírálta azokat, akik a felvonulások turisztikai jellegére fektették a hangsúlyt, mondván, ez az esemény nem a kulturális turizmusról, hanem a protestantizmusról, a brit identitásról szól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.