Nagy-Britannia, illetve a Muktada asz-Szadr síita radikális vallási vezetőhöz köthető milícia, a Mahdi Hadserege tavaly nyáron titkos megállapodást kötött, amelynek révén a dél-iraki Bászrában március végén zajlott harcokban nem siethetett az amerikai hadsereg segítségére a város külvárosában tartózkodó 4100 brit katona. Az alkuról a The Times brit napilap számolt be tegnapi számában. „Négyezer brit katona hat napig az oldalvonalról figyelte az eseményeket az irániak által támogatott csoporttal kötött egyezség miatt” – olvasható az újságcikkben. Az iraki hadsereget a fegyveres csoporttal vívott utcai összecsapásaiban végül az amerikaiak voltak kénytelenek támogatni.
A brit csapatok tavaly szeptemberben vonultak ki a dél-iraki Bászrából, majd decemberben végleg átadták a város feletti ellenőrzést az iraki biztonsági erőknek. A harcok azután kezdődtek, hogy a kormány a rend helyreállítása érdekében offenzívát indított a Mahdi Hadserege leverésére, és 15 ezer katonát vezényelt a városba. Muktada asz-Szadr korábban támogatta a kormányt, ám támogatását megvonta, mert Bagdad nem fogadott el egy, az amerikai hadsereg csapatkivonásáról szóló menetrendet. A milícia harcosait végül március 30-án rendelte vissza Bászra utcáiról.
Az amerikai hadsereg a The Timesnak nyilatkozó tisztségviselői döbbenetüknek adtak hangot a titkos megállapodás hallatán. „Nem voltam boldog. Rossz emberekkel alkut kötni általában nem jó ötlet” – idézi a lap Chuck Western amerikai alezredest. Az alkuval a britek állítólag azt kívánták elérni, hogy a síita mozgalmat visszacsábítsák a politikai folyamatba. Az egyezség értelmében a brit katonák csupán Des Browne védelmi miniszter engedélyével vonulhattak volna be Bászrába.

„Még az anyák napja előtt sem hagyja ki a hazugságokat a bolond brüsszelita bohóc”