A nukleáris energia mindenképp egy lehetőség a jövőben a kelet-közép-európai országok számára energiaforrásaik diverzifikálása érdekében – nyilatkozta lapunknak Stephen Poloz kanadai energia-szakértő a krynicai gazdasági fórumon. A nukleáris energiához köthető technológia fokozatosan javul, ma már sokkal inkább elfogadják, és nyitottak az emberek a nukleáris erőművek létesítésére, és látják, hogy külföldön reneszánszát éli a nukleáris energia. A gáz és az olaj egyre költségesebb, stratégiai szempontból pedig mindig is aggodalommal tölt el egy országot, ha energiaellátása egyetlen forrástól függ. Az alternatív energiafajták és az új technológiák azonban azt jelentik, nem kell egy államnak egy adott gázvezetékre hagyatkoznia – közölte Stephen Poloz. Példaként a cseppfolyósított földgáz rohamos térnyerését hozta fel, amelynek köszönhetően már tengeri úton is szállíthatóvá vált a gáz. Poloz szerint a kérdés csupán az, hogy az egyes országok hajlandók-e pénzt fektetni az egyelőre drága vállalkozásba.
Költséges befektetésnek nevezte a nap- és a szélenergiát is, ám úgy vélte, tíz éven belül ezek használatának aránya jelentősen javul a hagyományos energiához képest. Mint említette, az Export Development Canada intézet, amelynek alelnöke, egyre több szélturbinalapát gyártását finanszírozza szerte a világon, miközben egyre több szélfarm létesül Európában is.
Stephen Poloz egyben hangsúlyozta, sok szakértővel ellentétben ő nem állítaná olyan biztosan, hogy a világ olajkészlete 30-40 év múlva kiapad, hiszen – mint emlékeztetett – 1980-ban is harminc évre elegendő olajról lehetett hallani. – Nem tartom szükségesnek egy vészforgatókönyv kidolgozását – mondta a kanadai szakember, aki többek között a tengeri olajfúrásokkal, a nemrég Brazíliában felfedezett óriási olajlelőhellyel és Venezuela hetven évre elegendő olajkészleteivel támasztotta alá állítását.

Kiderült, kik a felelősek a csányi mászókabalesetben elhunyt kislány haláláért