A cigányság felemelkedésének kulcsa a munka

A cigánykérdés, cigánybűnözés szó az utóbbi hetekig tabunak számított szinte mindenki előtt – legyen az illető roma vagy nem roma származású. Akadt, aki fasizmust kiáltott, mások lesütötték a szemüket és némák maradtak, míg sokan homokba dugták a fejüket, és nem akartak tudomást venni a problémáról. Manapság azonban a cigányság körében is egyre többen vannak, akik úgy vélik, az szolgálja igazán a roma társadalom felemelkedését, ha „nevén nevezik a problémákat, és tesznek is azok megszüntetéséért, nem csak elegáns öltönyökben feszítenek a bársonyszékekben”.

2008. 12. 21. 21:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Drasztikus lépés a cigány gyerekekért. Kiemelné családjukból az iskolakerülő cigány gyerekeket Rostás László, a kiskunhalasi cigány kisebbségi önkormányzat elnöke – adta hírül tegnap a Petőfi Népe. A politikus erről a helyi Speciális Nevelési Központban tartott rendkívüli szülői értekezleten beszélt, ahol szó esett arról is, hogy Bács-Kiskun megyében ebben az intézményben a legnagyobb a bukások aránya a cigány tanulók között, mert 52 bukott diák közül 51 roma – írta a napilap az intézmény vezetőjére hivatkozva. Szalainé Kupperschmit Éva igazgatónő a napilapnak adott tájékoztatása szerint 2007-ben több mint 200 feljelentést tettek az iskolakerülő cigány gyerekek szülei ellen az önkormányzatnál, de semmi foganatja nem volt. A 14 évnél idősebb lányok közül sokan – szülői hozzájárulással – férjhez mennek, hogy mentesüljenek a tankötelezettség alól. A napilap szerint Rostás László kisebbségi vezető drasztikus intézkedéseket tart szükségesnek: az állami gondozásba helyezés mellett a segélyeket is megvonná a családoktól. Várnai László (MSZP–Sikeres Halasért Társaság) polgármester elmondta, az az alapelvük, hogy egy gyereknek akkor van esélye az életben, ha iskolába jár. – Ha valaki ma nem végzi el a nyolc általánost és nem szerez legalább egy szakmát, akkor esélytelen – jegyezte meg a településvezető, hozzátéve, kétféle módon lehet a cigány gyerekek iskolába járását elősegíteni. Vagy pozitív módon, szociális ellátórendszeren keresztül kell segíteni őket, a meggyőzés erejével élni, vagy akiknél ez nem működik, ott a gyámhatóság, gyermekjóléti szolgálat segítségét kell igénybe venni. – A végső eszköz a családból való kiemelés lehet, ugyanis nem igaz az a mondás, hogy a legrosszabb család is jobb, mint a legjobb állami gondozás – tette hozzá.


A magyarországi cigányság esetében úgy tűnik, nem vált be a jelenlegi kisebbségi önkormányzati rendszer, az etnikai csoport problémája speciális kezelést igényel, törvényhozási szinten ezzel számot kell vetni – jelentette ki a napokban Sólyom László köztársasági elnök a Magyar Tudományos Akadémián, a kisebbségi törvény elfogadásának 15. évfordulója alkalmából rendezett konferencián. Az államfő ugyanakkor azt is megjegyezte, a többi nemzetiség esetében a kisebbségi önkormányzati rendszer többé-kevésbé működik.
A köztársasági elnöknél sokkal markánsabb véleménye van Borsod-Abaúj-Zemplén megye cigányvajdájának. Lakatos Attila előzőleg azzal tett szert országos ismertségre, hogy elsőként mondta ki: van cigánybűnözés. – „17 fiatalkorú elkövetőből 16 cigány gyerek, aki se Istent, se embert nem ismer, még a cigány törvények sem érdeklik, csak az, hogy neki is legyen mobiltelefonja meg szép ruhája. (…) Ha nem fogjuk a cigányságot jó útra terelni, munkához juttatni, akkor előbb-utóbb elfogy a magyarság türelme, és ebből polgárháború lesz. Elegük van az embereknek abból, hogy azt vesszük el, ami nem a miénk. Az egyik vet, a másik arat. Ez így nem mehet tovább. Szemléletváltás kell a cigányságnál, munkához kell őket juttatni. A varázsszó a munka” – néhány gondolat azok közül, amelyekkel Lakatos Attila korábban felhívta magára a figyelmet.
A borsodi cigányvajda nemcsak megfogalmazza a problémákat, de tenni is hajlandó a cigányok felemelkedése érdekében. Fájlalja azonban, hogy a tekintélyét cigány országos vezetők próbálják aláásni. – Azt mondják, én nem vagyok „legitim”, pedig engem nem hatan választottak meg, mint sok kisebbségi képviselőt. Csak a templomi eskümön több mint ezren voltak. Ott én szent fogadalmat tettem, égő gyertyával és feszülettel a kezemben. És az eskümben sem az volt, hogy Istenem, segíts, hanem az, hogy ha nem teszem meg a cigányságért, amit ígértem, vagyis hogy a jóra vezetem, akkor az őseim összes átka szálljon rám – hangsúlyozza Lakatos Attila, akinek lesújtó véleménye van a mai országos cigány vezetőkről. – Tönkretették a cigányságot. Vezetőink drága öltönyökben pöffeszkednek, luxusautókkal közlekednek, de csak négyévente érdekli őket a cigányság sorsa. Olyankor testvérek vagyunk, jön a romlott konzerv, a zsák krumpli, megveregetik a vállunkat, aztán az újraválasztásuk után elfelejtenek minket. A rendszerváltás előtt is volt szegénység, de akkor legalább léteztek cigány családok. Mára a azonban a cigány emberek többsége óriási nyomorban él, és a hagyományos családok szétestek, és ezt Kolompáréknak és Horváth Aladáréknak köszönhetjük – fakad ki Lakatos Attila.
Vissza a munkához!
Ő úgy látja, legfontosabb, hogy vissza kell szoktatni a cigányságot a munkához. Mint mondja, 1971-ben a magyarok 87 százalékának volt munkahelye, de a cigányság 85 százaléka is dolgozott. – Ahol én gyermekkoromban éltem, azt láttam, hogy amikor iskolába indultam, a cigánysor kiürült. Minden ember elment dolgozni. Nem telepeken éltünk, hanem cigánysoron, a faluban mindenki tisztelt mindenkit. Cigány és magyar együtt dolgozott, együtt játszottunk a magyar gyerekekkel. Volt kitől tanulni, és volt kire felnézni. Ez az állapot 1990-ben megszűnt: 1993-ban a magyaroknak még mindig mintegy kétharmada, de a cigányoknak már csak 20 százaléka dolgozott, és a helyzet folyamatosan romlik – mutat rá a cigányvajda.
Lakatos Attila szerint az egyetlen megoldás az lehet, ha a cigányság vezetését újra a vajdákra bízzák. – A vajdaság intézménye működőképes, én a saját területemen segítem az embereket és kemény kézzel rendet tartok. Ahogy mondani szoktam, mai vezetőink még csőre sem voltak töltve, mikor a cigányokat már vajdák vezették. A kisebbségi önkormányzat csak arra jó, hogy legyen bűnbak, meg hogy tolják a kormány szekerét. Hiába mennek hozzájuk az emberek, hogy segítsenek, ha arra hivatkoznak, nincsen pénzük, nem adtak felülről, úgyse hiszik el. Ha Kolompárék hívják a cigányokat, akkor érdekből egy-két ember hajlandó megmozdulni, ha én hívom az emberkéimet, ezren jelentkeznek nálam, és csak aztán kérdezik meg, hogy vajda, miben segítsünk – véli Lakatos Attila.
S hogy a gyakorlatban milyen ötletei lennének? Állítja: legfontosabb a munkahelyteremtés, és az, hogy vissza kell ültetni a gyerekeket az iskolapadba. Szerinte Kolompárék az 1990-es évek elején született generációt tönkretették, még egy generációval nem lehet ugyanezt megtenni, mert abba a cigányság belerokkan. S mint mondja, ami rossz a cigányságnak, az rossz a magyarságnak, és így rossz az egész országnak.
A borsodi vajda végül megosztotta néhány kudarcélményét is lapunkkal, ami, mint megjegyzi, elkeseríti, de nem töri le. Miskolcon városőrséget akart szervezni a cigányság részvételével. Adta volna hozzá az embereket, a személygépkocsikat, a telefonokat, a városnak csak a fizetést kellett volna megoldani. – A polgármester azt mondta, az ötlet nagyon jó, azt ígérte, majd szól. Erre az egyik reggel azt olvasom az újságban, hogy Miskolcon elindult a városőrség – panaszolja. Nem járt nagyobb sikerrel a kormánynál sem. Megkereste a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot, magát Gyurcsány Ferencet is javaslataival, de mindkét helyről csak megköszönték fáradozását…
Rendet tenni kemény kézzel
Nem Lakatos Attila az egyetlen, aki kemény kézzel küzd a közbiztonság és a cigányok életszínvonalának javítása érdekében. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszaburáról, ahol ma már a lakosság csaknem kétharmada cigány, a rendszerváltás után többször hallhatott az ország, sajnos akkoriban a község nem kifejezetten pozitív kicsengésű hírekkel kéredzkedett az újságok oldalaira. A 90-es években a lapok többször tudósítottak arról, hogy a település roma lakossága kivágta a község környékén levő gyümölcsösöket, és azzal fűtött télen, hogy meg ne fagyjon. Nem volt ritka más vagyon elleni bűncselekmény sem, sokak számára a „megélhetési bűnözés” nyújtotta az egyetlen lehetőséget. Razziák sorozatával sem igazán tudták megőrizni a rendet, s mint ahogy a mostani cigány származású polgármester mondja, Tiszaburára az akkori belügyminiszter is csak helikopterrel mert lejönni.
Az új évezred elején azonban változás állt be a település életében, 2002-ben Farkas László, a Fiatal Romák Országos Szövetségének (Firosz) jelöltje nyerte el a polgármesteri széket. A 2006. októberi választáson pedig már a község lakossága teljes egészében a Firosznak szavazott bizalmat, a kilencfős képviselő-testület minden tagja és a polgármester is a szervezet színeiben tudott győzni. Az új szellemiségű településvezetésnek pedig kézzel fogható jelei vannak, amit mi sem bizonyít jobban, minthogy a Tiszaburáról érkező hírek ma már nem a bűnügyi rovatot „gazdagítják”. A községben viszonylagos rend uralkodik, a polgármester pedig a képviselő-testülettel együtt mindent megtesz, hogy a bűnöző elemeket féken tartsa.
Farkas László Lakatos Attilához hasonlóan szintén a munkában látja a megoldást. Ő is jól emlékszik gyermekkorára, a rendszerváltás előtti időkre, amikor szülei, nagyszülei eljártak dolgozni a környező ipari cégekhez, dohánygyárba, baromfifeldolgozóba. – Ez a kilencvenes évek elején megváltozott, ettől kezdve a cigányok mindig csak a problémáikkal voltak napirenden. Akkoriban a helyi vezetés csak néhány családdal értett szót, a többiekkel pedig a rendőrség, a gyámhatóság és az iskolaigazgató foglalkozott, jórészt sikertelenül. Mi azt ismertük fel 2002-re, hogy ezen változtatni kell – emlékszik vissza Farkas László. Mint mondja, rájöttek arra, hogy vannak olyan emberek, akiknek „meg kell fogni a kezét, és sokszor helyettük kell dönteni”.
– Mindennek a kulcsa a foglalkoztatás, érezhetően javult azoknak a helyzete, próbálnak felzárkózni, akiket éveken keresztül foglalkoztatni tudtunk. Nem csak a választások idején kell az emberekkel foglalkozni, mert ha csak négyévente figyelünk oda rájuk, akkor elkallódnak – árulja el a roma politikus. Farkas László ottjártunkkor két frissen elnyert pályázat anyagát mutatta be: az egyiknek köszönhetően két hónapon keresztül 26 embernek tudnak téli munkát adni, míg a szociális földprogramba száz család egy-egy tagját tudják bevonni. A száz család 70-80 százaléka lesz roma, de kiemelten próbálják majd segíteni a nagycsaládosokat, fiatal házasokat és a megváltozott munkaképességű embereket is. A szociális földprogrammal az emberek megismerhetik elméletben és gyakorlatban is a növénytermesztést, és természetesen élelemhez juttatják családjukat. Két hektáron burgonyát és kukoricát termesztenek majd. A polgármester óriási jelentőséget tulajdonít annak is, hogy a gazdálkodás lefoglalja a családokat, és nem marad energiájuk tilosban járni.
Tiszabura vezetése tervbe vette azt is, hogy kitakarítják a Tisza-partot is: ezzel 200 embernek tudnak munkát adni, a rászorulók mintegy 100 tonna fához olcsón hozzá tudnak jutni, és nem utolsósorban lesz egy szép állapotú Tisza-part, amelynek árvízvédelmi jelentősége is van.
A cigányság szemléletváltására
van szükség
A munka mellett nagy hangsúlyt fektetnek Tiszaburán a közbiztonság javítására is. Helyi cigány emberek bevonásával faluőrséget szerveztek, akik heti 40 óra szolgálatot adnak, és folyamatosan járőröznek. Fizetést kapnak, éppen ezért a falu vezetése komoly elvárásokat támaszthat velük szemben. A bűnöző életmódot folytató emberek azonban időnként velük szemben is fellépnek. – Volt rá példa, hogy feljelentették az egyik faluőrt, mert az korlátozta az illetőt a személyi szabadságában – mutatott rá a helyzet fonákságára a polgármester, aki szerint ugyanakkor a faluőrök jelenléte valamennyire bénítólag hat a bűnözőkre, mert azok érzik, hogy szem előtt vannak. A legfontosabbnak mégis azt tartja, hogy a fiataloknál szemléletváltást kell elérni.
A feladat nehézségét leginkább egy „saját” véleménnyel lehet érzékeltetni. A romák szemléletéről kíméletlen értékelést adott tavaly egy harminchárom éves szolnoki félcigány fiatalember. A vélemény a Szolnok-Jászkun Online internetes oldalon jelent meg, de átvette a C-Press Hírügynökség is: „A cigány társadalom hierarchiája három dolgon alapszik: a nagy család, a gazdagság és a fizikai erő. Ha ezek bármelyike megvan, rangod van, és kiemelkedhetsz a többiek közül. Egyenként vizsgálva a pilléreket, gyorsan kiderül a helyzet fonákja. A család: akkor vagy igazi férfi, ha sok gyereked van. A sok gyerek nagyobb családi pótlékot, segélyt jelent, s máris biztosítod magadnak a könnyebb megélhetést, már nem is akarsz dolgozni. A gyerek pedig ezt látva ugyanilyen lesz. Gazdagság: a környezeted keresi a kegyeidet, hozzád jönnek kölcsönökért, s te csak jókora uzsorakamattal adsz nekik. Te még gazdagabb, előkelőbb leszel, a szegény még szegényebb, s ez az ördögi kör soha nem szűnik meg. Fizikai erő: a bűnözés melegágya. Te vagy az utca királya, agresszív, rámenős vagy, félnek tőled, s mint falkavezért követnek. Ezt kihasználva szinte kizsákmányolod a gyengébbet. Ezek ismeretében csoda, ha a többségi társadalom megpróbálja kirekeszteni soraiból a cigányokat? Szinte önmagunk vívtuk ki, hogy így kezeljenek minket.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.