Halálra ítélt Velencei-tó

2008. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Épül a Balatonring. Megkezdődött a motorversenyek lebonyolítására is alkalmas pálya építése a balatoni üdülőkörzet délnyugati részén, a szigorúan védett Kis-Balaton térségében, a Somogy megyei Sávoly község közigazgatási területén, amely a Balaton kiemelt üdülőkörzethez és egyúttal Marcali kistérséghez tartozik. A pálya a hivatalos indoklás szerint azért került a Balaton mellé, mert „infrastrukturális szempontokból is megfelel az M7-es autópálya és a sármelléki nemzetközi repülőtér közelsége miatt”.


Küszöbön a Velencei-tó halála, ha valóban megépül az északi parton az oda megálmodott 70 hektáros kaszinóközpont. Mint azt korábban lapunk megírta, kaszinóközpontot építene egy izraeli befektetőcsoport a tó északi partjánál, és ebben információink szerint etikátlannak nevezhető segítséget kapott a nemzeti vagyonkezelőtől.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatósága azonban azon az állásponton van: „nem szerencsés a Velencei-tó északi partjának további beépítése.” Zoltán János igazgatóhelyettes elmondása szerint korábban a helyi települési rendezési tervekkel kapcsolatban is azon a véleményen voltak, nem szerencsés, ha beépül az északi part.
A zöldek már a konkrét beruházással kapcsolatban is állást foglaltak, mondván, nem épülhet kaszinóközpont a Velencei-tó partjára, mivel a tó sokkal sekélyebb, és ezáltal érzékenyebb a Balatonnál. A sekély vizű tavak pedig nagyon gyorsan elszennyeződnek, és ez felborítja a vízi ökoszisztémák életét. A Velencei-tó déli partja teljesen beépült, a tó ezt alig viseli, meleg nyarakon a vízminőséggel már sokszor voltak gondok. Ha az északi parton is elindul ez a beépítés, az elkerülhetetlenül a tó halálát okozza – jelentette ki lapunknak Lányi András, az Élőlánc Magyarországért szervezet elnökségi tagja. Arra a kérdésre, hogy ki tehet lépéseket a tó megmentésének érdekében, azt válaszolta, nagyon nehéz bármit is tenni az ügyben. A környezetvédelmi szakhatóság, ha egyáltalán kikérték a véleményét, csak a konkrét egyedi beruházással foglalkozhat, itt viszont tendenciáról van szó. Ráadásul a hatástanulmányok a beruházó kérésére készülnek, és az anyag elkészítését is a beruházó fizeti. Ennek köszönhetően a magyar történelemben még nem született olyan hatástanulmány, amely ne igazolta volna egy adott beruházás létjogosultságát – mutatott rá Lányi.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szóvivője, Olt Boglárka azt javasolta, kérdéseinkkel keressük a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséget. Ott viszont annyit közöltek, a felügyelőséghez még nem érkezett semmilyen engedélykérelem kaszinóra, de ha érkezik ilyen megkeresés, akkor azt természetvédelmi és környezetvédelmi szempontból is „nagyon körbe fogják járni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.