Harmadára csökkentette a gazdasági válság miatt az önkormányzati képviselők tiszteletdíját a hódmezővásárhelyi közgyűlés. Ettől a hónaptól a különböző tagsági díjakkal együtt járó bruttó 160 ezer forint helyett legfeljebb 50 ezer forintot vihetnek haza a közgyűlés tagjai. Egy képviselő alaptiszteletdíja bruttó 100 490 forintról 50 ezer forintra csökkent, emellett a közgyűlés Lázár János fideszes polgármester javaslata alapján megszüntette a bizottsági elnöki és bizottsági tagságért járó díjakat, eltörölte a részönkormányzat és külső bizottsági tagok tiszteletdíját. Az egyhangúlag elfogadott drasztikus elvonás oka, hogy a testület saját magán is megmutassa, miként lehet spórolni. – A csökkentéssel évente 50 millió forintot lehet megtakarítani – jegyezte meg Lázár János, Hódmezővásárhely fideszes polgármestere.
Megközelítőleg húszmillió forinttal csökken Békés város lakosságának jövő évi adóterhelése, mert a város képviselő-testülete különböző kedvezmények bevezetéséről döntött. Erdős Norbert, a térség fideszes országgyűlési képviselője, a település alpolgármestere az általa békési példának nevezett programról elmondta: az önkormányzat ezzel kíván segíteni a pénzügyi válság miatt nehéz helyzetbe kerülő helyi vállalkozóknak, a város lakosságának. A közgyűlés döntése alapján 2009-től a város 1,9 százalékról 1,8 százalékra csökkenti az iparűzési adót, ami számításai szerint 11-14 millió forintos bevételkiesést jelent, és csaknem 700 embert, illetve vállalkozást érint. A testület döntött arról is, hogy a földtulajdonosok vagy bérlők hektáronkénti havi 500 forintos mezőőri járulékát megfelezi, ami 763 földművelőt érint a település környékén, s ez 2-2,5 millió forintos bevételcsökkenést jelent Békésen. A helyi képviselők továbbá 300 ezerről 600 ezer forintra növelték azt az éves árbevételt, ameddig nem kell iparűzési adót fizetniük a vállalkozásoknak. Az alpolgármester számításai szerint korábban 191 vállalkozó nem érte el az évi 300 ezer forintos árbevételt Békésen, s ez jövőre legkevesebb további 139 vállalkozással fog növekedni.
Sopron városvezetése a saját erőből történő gazdaságélénkítés mellett tette le a voksát. Simon István Fidesz–KDNP-s alpolgármester a Soproni7.hu internetes újságnak azt nyilatkozta, az önkormányzat csökkentette a kommunális adót, csökkentették, majd eltörölték az üdülőadót a lakáshoz jutás feltételeinek javításáért, évek óta nem emelték az üzlethelyiségek bérleti díját, nem emelték a városi parkolási díjakat, felére csökkentették a közterületeken a teraszok területfoglalási díját, és pályázatot hoztak létre a városképi jelentőségű homlokzatok felújítására. A következő évtől lehetősége lesz a nehéz helyzetben lévő vállalkozásoknak, hogy pótlék nélküli részletfizetési kedvezményt kapjanak az elmaradt iparűzési adó befizetésére, valamint a 2,5 millió forintos adóalap alatt az adó bizonyos részeit elengedik. A vállalkozások hiteleinek kamattámogatása is beindul az úgynevezett Thurner- program keretében.
Akadnak olyan önkormányzatok, ahol bizonyos szolgáltatásokkal segítik a helyi lakosságot. A Fidesz–KDNP-s vezetésű Bonyhádon az iskolai menzán annak a gyermeknek is adnak enni, akinek nincs az ebédje befizetve, és ugyanott a helyi termelőktől önköltségi áron megvásárolt almát, gyümölcsöt osztanak szét a szegénységben élők között. A szintén jobboldali vezetésű Tatabányán a sportot teszik ingyenessé.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP