Papíron már legyőztük a szmogot

Semmit nem ér a napokban elfogadott fővárosi szmogrendelet, amelynek betartatására és ellenőrzésére Budapest balliberális vezetői közül még csak ígéretet sem tett senki. Miközben a környezetvédők üdvözölték a szigorú előírások bevezetését, a kormány az Európai Uniótól, az önkormányzat pedig a kormánytól kért haladékot, illetve enyhítést.

2008. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapesten akár még az idén, vagy legalábbis ezen a télen elrendelheti a főpolgármester a szmogriadót – jelentette ki lapunknak Balogh Pál (MSZP).
Elismerte azonban, hogy Demszky Gábor esetleges intézkedésének nem sok foganatja lehet, ugyanis hiányoznak ehhez a feltételek. Az európai jogszabályok a szmog alatt elsősorban 10 mikrométernél kisebb méretű porszemcsék koncentrációját értik, amelynek különböző határértékei vannak. A szmogriadót akkor kell elrendelni, ha két metróállomáson, egy időben mért légszennyező anyag koncentrációjának három egymást követő 24 órás átlaga meghaladja a küszöbértéket – olvasható a rendeletben. A tájékoztatás időszaka alatt a főpolgármester többek között égetési tilalmat rendelhet el, önkorlátozásra kérheti a légszenynyező üzemek és gépjárművek üzemeltetőit, a szilárd tüzelésű kandallók, cserépkályhák használóit. A betarthatóság és az ellenőrzés azonban igencsak kérdéses, a rendőrségnek jelenleg nincs kapacitása erre, a fővárosnak pedig nincs ezt a feladatot ellátni képes szervezete – tette hozzá Balogh Pál. Mint mondta, további probléma, hogy ha a szabályok szerint járnának el, egy évben több mint egy hónapra lezárhatnák a Hungária körút teljes szakaszát. Szerinte ez a magyarázata annak, hogy a magyar kormány halasztást kért a szálló por határértékeinek alkalmazásában, a Fővárosi Közgyűlés többsége pedig éppen a kabinettől kért enyhítést.
Rétvári Bence (KDNP) szerint a felterjesztés egy része alkotmányellenes, ugyanis az emberi élethez való jogot nem lehet felülírni. Emlékeztetett: alig egy éve, hogy a nagy szmogban követelte a riadó elrendelését, de kiderült, a rendeletet csak tűzoltásként hozták, a fővárosiak, gyermekek és idősek veszélyeztetettsége kevésbé érdekli a főpolgármestert.
Az illetékesek ismét csak ki akarnak bújni kötelezettségeik alól, haladékkérés helyett azonnali intézkedéseket kellett volna hozniuk a lakosság egészségét károsító szennyezés csökkentésére – közölte lapunkkal Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke. Hozzáfűzte: az uniós előírások szigorítása csaknem tíz évvel ezelőtt kezdődött, lett volna időnk felkészülni, de elmulasztottuk, ráadásul a főváros 2006-os „levegőtisztasági” intézkedési tervéből sem valósult meg semmi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.