Bojkott a hazai szeszipar ellen

A decemberi adócsomagba bújtatva rögzítették a vendéglátósok napi standolási kötelezettségét, amelynek február elsejétől kell eleget tenniük az üzleteknek. Az éjszakai pluszmunkát és horribilis többletkiadást jelentő újabb adminisztrációs teher óriási felháborodást váltott ki a vállalkozókban, akik ma országos tiltakozást hirdetnek, akár úgy, hogy bojkottálják egyes szeszipari gyártók termékeit.

2009. 01. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét egy felesleges szigorítás borzolja a vállalkozók kedélyeit, heteken belül ugyanis megint kötelező lesz a napi standolás a magyar vendéglátóhelyeken. Az adócsomagba bújtatott jogszabály-módosítás szerint februártól a vámhatóság által hitelesített nyomtatványon kell készletezni az alkoholtermékek forgalmát, s a műszak végén, vagyis jellemzően éjszaka, egy-két órás többletmunkával.
A vendéglősök és a szállodások zúgolódnak, mondván: egy jobb forgalmú helyen általában ötven- hatvanféle sört, bort és töményt forgalmaznak, tehát óriási a hibázási lehetőség. Ráadásul az állandó méricskélés minőségromlást is okoz, lehetőséget adva így a fogyasztóvédelemnek, hogy a vásárló megtévesztéséért büntessen. Márpedig aki elmulasztja a napi standolást, szorulni fog: a magánvállalkozókra minimum 200 ezer, míg a jogi személyekre legalább félmillió forintos bírságot helyeztek kilátásba.
– A standolás évente 5-10 milliárd forintos pluszterhet jelent, a tavaly elszenvedett 30-40 százalékos forgalomzuhanás után idén már képtelenek vagyunk erre forrást biztosítani – írja a pénzügyminiszterhez címzett levelében a Magyar Vendéglátók Ipartestülete. Az érdekvédők szerint a világon sehol sem avatkoznak bele ennyire a vállalkozások működésébe, mert nem gyakorlat a büntethetőségre épített jogszabályalkotás, ahogy itthon.
Négy évvel ezelőtt szűk egy hónapon keresztül volt érvényben a kötelező napi standolás, amit a Fidesz kezdeményezésére végül eltöröltek, hiszen akkoriban a pénzügyőrség egyetlen vendéglőben sem bukkant tisztázatlan eredetű italra. Emellett a standolás bevétel-, illetve adónövelő hatásáról sem születtek megalapozott adatok. A kötelezettséget most a szeszipar nyomására hozná vissza a kormány. A Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács szerint ugyanis a vendéglők nem minden megvásárolt termék után adóznak, tehát trükköznek a felessel. Nagy András igazgató lapunknak elmondta: 2004-ben a rendelések 20-30 százalékos bővülését tapasztalták, ami szerinte önmagáért beszél, pláne, hogy a paragrafus törlése után ez megszűnt.
A vendéglősök szerint viszont az új italzárjeggyel pontosan nyomon követhető minden termék, ezért most sincs másról szó, mint hogy a vállalkozók sarcolásával próbálják csökkenteni az államháztartás hiányát. Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetségének ügyvezető elnöke szerint a szeszipari lobbi ezúttal „megvezette” a kormányt, s a jövedéki adó emelése helyett találták ki a vendéglátósokat sújtó módosítást.
A lehetetlen lépésre válaszul a turizmus szakmai szövetségei ma közös sajtótájékoztatón jelentik be, országos tiltakozásuk jeléül milyen konkrét lépéseket tesznek. Már most sokfelé szűkítik az italkínálatot, így védekezve a többletmunka ellen. – Az italokat megvehetjük a határon túl is, hiszen a whisky Ausztriában is whisky, ráadásul olcsóbb is – jegyezte meg lapunknak egy névtelenséget kérő vidéki éttermes, majd hozzátette: a kisebb termelők viszont alaposan ráfáznak a standolásra, hiszen az ő piaci érdekeiket nem védi egyetlen nagy érdeklobbi sem. Az ágazat kérésére nemrég Ujhelyi István, az Országos Idegenforgalmi Bizottság új elnöke módosító indítványt nyújtott be a parlamentnek, ám a legjobb esetben is még több hétig standolni kell, ha a vendéglősök nem akarnak súlyos százezreket fizetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.