Ismét egy felesleges szigorítás borzolja a vállalkozók kedélyeit, heteken belül ugyanis megint kötelező lesz a napi standolás a magyar vendéglátóhelyeken. Az adócsomagba bújtatott jogszabály-módosítás szerint februártól a vámhatóság által hitelesített nyomtatványon kell készletezni az alkoholtermékek forgalmát, s a műszak végén, vagyis jellemzően éjszaka, egy-két órás többletmunkával.
A vendéglősök és a szállodások zúgolódnak, mondván: egy jobb forgalmú helyen általában ötven- hatvanféle sört, bort és töményt forgalmaznak, tehát óriási a hibázási lehetőség. Ráadásul az állandó méricskélés minőségromlást is okoz, lehetőséget adva így a fogyasztóvédelemnek, hogy a vásárló megtévesztéséért büntessen. Márpedig aki elmulasztja a napi standolást, szorulni fog: a magánvállalkozókra minimum 200 ezer, míg a jogi személyekre legalább félmillió forintos bírságot helyeztek kilátásba.
– A standolás évente 5-10 milliárd forintos pluszterhet jelent, a tavaly elszenvedett 30-40 százalékos forgalomzuhanás után idén már képtelenek vagyunk erre forrást biztosítani – írja a pénzügyminiszterhez címzett levelében a Magyar Vendéglátók Ipartestülete. Az érdekvédők szerint a világon sehol sem avatkoznak bele ennyire a vállalkozások működésébe, mert nem gyakorlat a büntethetőségre épített jogszabályalkotás, ahogy itthon.
Négy évvel ezelőtt szűk egy hónapon keresztül volt érvényben a kötelező napi standolás, amit a Fidesz kezdeményezésére végül eltöröltek, hiszen akkoriban a pénzügyőrség egyetlen vendéglőben sem bukkant tisztázatlan eredetű italra. Emellett a standolás bevétel-, illetve adónövelő hatásáról sem születtek megalapozott adatok. A kötelezettséget most a szeszipar nyomására hozná vissza a kormány. A Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács szerint ugyanis a vendéglők nem minden megvásárolt termék után adóznak, tehát trükköznek a felessel. Nagy András igazgató lapunknak elmondta: 2004-ben a rendelések 20-30 százalékos bővülését tapasztalták, ami szerinte önmagáért beszél, pláne, hogy a paragrafus törlése után ez megszűnt.
A vendéglősök szerint viszont az új italzárjeggyel pontosan nyomon követhető minden termék, ezért most sincs másról szó, mint hogy a vállalkozók sarcolásával próbálják csökkenteni az államháztartás hiányát. Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetségének ügyvezető elnöke szerint a szeszipari lobbi ezúttal „megvezette” a kormányt, s a jövedéki adó emelése helyett találták ki a vendéglátósokat sújtó módosítást.
A lehetetlen lépésre válaszul a turizmus szakmai szövetségei ma közös sajtótájékoztatón jelentik be, országos tiltakozásuk jeléül milyen konkrét lépéseket tesznek. Már most sokfelé szűkítik az italkínálatot, így védekezve a többletmunka ellen. – Az italokat megvehetjük a határon túl is, hiszen a whisky Ausztriában is whisky, ráadásul olcsóbb is – jegyezte meg lapunknak egy névtelenséget kérő vidéki éttermes, majd hozzátette: a kisebb termelők viszont alaposan ráfáznak a standolásra, hiszen az ő piaci érdekeiket nem védi egyetlen nagy érdeklobbi sem. Az ágazat kérésére nemrég Ujhelyi István, az Országos Idegenforgalmi Bizottság új elnöke módosító indítványt nyújtott be a parlamentnek, ám a legjobb esetben is még több hétig standolni kell, ha a vendéglősök nem akarnak súlyos százezreket fizetni.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!