Gátat szabnának a díjemeléseknek

Jogi eljárásokat indítottak a napokban politikusok és magánszemélyek a Fővárosi Közgyűlés tervezett további privatizációs döntései, a közszolgáltatások kiárusítása, valamint a drasztikus díjemelések ellen. Míg a döntések törvényességét az illetékes közigazgatási hivatal vizsgálhatja, addig az önkormányzat elhatározott vagyonvesztését Budapest választópolgárai akadályozhatják meg aláírásukkal, majd szavazatukkal. A balliberális városvezetők érdemben nem reagáltak a törvénytelenségek felvetett gyanújára.

2009. 01. 07. 9:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Demszky mindenkivel dacol. Sokkolónak nevezte a budapesti közüzemi díjak jövő évi inflációgerjesztő emelkedését nemrégiben Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Azt mondta: ugyan a közüzemi díjak hivatalosan hatósági árasak, valójában monopolárakról lehet beszélni. A Népszabadságnak nyilatkozó elemzők döbbenetes mértékűnek nevezték a szemétszállítás, a víz vagy a helyi tömegközlekedés néhol tíz százalék feletti drágulását a jelenlegi gazdasági környezetben. Véleményük szerint egyszerűen az a helyzet, hogy az önkormányzati tulajdonú társaságok a nem hatékony működésük költségeit erőltetik rá a fogyasztókra. Demszky Gábor a Hír TV-nek a monetáris bírálatra csak annyit mondott: „Mindenki a saját portája előtt seperjen.”


Január első napjaiban akár meg is kezdődhet az aláírásgyűjtés a népszavazás kiírásához a fővárosi közszolgáltató társaságok tervezett eladása, a közvagyon további csökkenése megakadályozására – közölte lapunkkal Zsinka László, a Társadalmi Igazságosság Pártja elnöke. A Fővárosi Közgyűlés egykori MIÉP-es frakcióvezetője úgy tudja, senki sem támadta meg a Fővárosi Választási Iroda vezetője, Tiba Zsolt főjegyző december 5-i határozatát az aláírásgyűjtő ív hitelesítéséről. – Egyetlen igennel gátat szabhatunk a több mint tíz éve kezdődött privatizációs folyamatnak, ha elegen támogatják, hogy a fővárosi önkormányzat tulajdonrészének mértéke ne csökkenjen tovább saját közszolgáltatási cégeiben, a Fővárosi Gázművek Zrt.-ben, a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt.-ben, a Fővárosi Vízművek Zrt.-ben, a Főtáv Zrt.-ben, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.-ben, a BKV Zrt.-ben, a Fővárosi Kertészeti Nonprofit Zrt.-ben, az FKF Zrt.-ben, a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt.-ben, a Budapest Dísz- és Közvilágítási Kft.-ben, és a Főkétüsz Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft.-ben – hangsúlyozta a politikus. A népszavazás kiírásához a fővárosi választók tíz százalékának érvényes aláírása szükséges. Zsinka szerint a fővárosi vagyon kiárusítását csak összefogással lehetne megállítani, ugyanakkor Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője jelezte: tiltakozik a Főgáz még meglévő, többségi részvényeinek 2009-es eladása ellen, de nem bízik abban, hogy a referendum érvényes lenne.
A másik fővárosi ellenzéki párt, a KDNP a napokban a közigazgatási hivatalhoz fordult, mert már azt is jogellenesnek tartják, ahogy az a közgyűlési döntés megszületett, amely a Főgáz 50 plusz egyszázalékos részvénycsomagjának értékesítéséhez privatizációs tanácsadó kiválasztását írta elő.
Egy magánszemély a vízművek és a csatornázási művek 1997-es részprivatizációját és a közműdíjak folyamatos és drasztikus emelését is törvénysértőnek tartja. – Szintén a közigazgatási hivatalhoz fordultam a Fővárosi Közgyűlés 2008. december 18-án megszavazott díjemelési határozata ellen, mert az óriási pénzelvonás és sarc – olvasható Pavics Lázár levelében. Saját elemzése szerint eleve törvénytelen volt a víz- és csatornázási művek 1997-es eladása külföldi állami cégeknek, azóta pedig a városvezetés folyamatosan félrevezeti a közvéleményt.
Ismeretes, akkor a két cég eladásáért összesen 34 milliárd forint bevételhez jutott a főváros, amit néhány év alatt feléltek, miközben Pavics Lázár szakértő számítása szerint a külföldi tulajdonosok 11 év alatt összesen 50 milliárdnál is nagyobb összeget vittek ki az országból sikerdíj, azaz menedzsmentdíj és osztalék címén. Azt, hogy ezzel a módszerrel az önkormányzat nem járt jól, jelzi: hónapokkal ezelőtt még Hagyó Miklós MSZP-s főpolgármester-helyettes is azt mondta, kezdeményezi a privatizációs szerződések felülvizsgálatát, módosítását. Ez nem történt meg, és a teljes szerződéseket a városháza – üzleti titkokra hivatkozva – a mai napig nem hozta nyilvánosságra.
Mint arról beszámoltunk, a Fővárosi Közgyűlés idei utolsó ülésén az MSZP–SZDSZ-es többség a jelenlegi és a tervezett inflációt is meghaladó mértékben emelte meg a közszolgáltatások díjait: a szemétszállítás több mint 14 százalékkal, a szennyvízszippantás hét százalékkal, az ivóvíz az új alapdíjon felül hét százalékkal, a csatornadíj csaknem tíz százalékkal emelkedik, és ugyancsak az infláció mértékét meghaladó módon emelkednek a kéményseprés, a temetkezés díjai is.
A Főpolgármesteri Hivatal sem a népszavazási kezdeményezésre, sem az elindított jogi eljárásokra nem kívánt részletesen reagálni, hangsúlyozva: vitatja a jogi kifogásokat. Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester pedig karácsony előtti utolsó sajtótájékoztatóján egyenesen eredményesnek nevezte a várospolitikáját, azt, hogy például a Szabadság hidat az Elmű-részvények egy évvel ezelőtti eladásából újították fel, és szinte az összes uniós projekt önrészét – a korábbi kormányzati ígéretekkel szemben – nem állami segítséggel, hanem a Főgáz eladásából remélt százmilliárdos bevétellel kívánják előteremteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.