Értelmetlennek tartják a szegedi vendéglősök a februártól kötelező napi leltárkötelezettséget, vagyis a standolást, ezért tiltakozásul csak egy-, legfeljebb kétféle rövidet tartanak majd az itallapjukon – írta szombati számában a Délmagyarország című napilap. A korlátozás elleni szegedi tiltakozáshoz már több fővárosi étterem is csatlakozott. A szakmai érdekképviseletek eközben azt szervezik, hogy a tiltakozó vendéglősök a feleslegessé váló italkészletüket hamarosan a Parlament épülete előtt öntik össze, s a koktélra meghívják a jövedéki szigorítást elfogadó országgyűlési képviselőket.
Mint megírtuk, február elsejétől a hazai, alkoholt árusító vendéglátóhelyeken minden zárás után standolni kell, azaz leltárt készíteni a röviditalok pontos mennyiségéről és napi forgalmáról. Amennyiben az egy-két órás éjszakai méricskélés során ötszázalékos eltérés mutatkozik a készletek és a hatóság által szemlézett nyilvántartás között, keményen büntetnek a fináncok: a bírság elérheti a hatszázezer forintot is.
A múlt héten a hazai turizmusban működő szakmai szervezetek közös tiltakozásul bejelentették: a vendéglátóhelyek és a szállodák napokon belül a felére csökkentik italkínálatukat úgy, hogy bojkottálják a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács (MSZSZT) tagjainak termékeit. Szerintük ugyanis az MSZSZT lobbija érte el a pénzügyi tárcánál, hogy újra törvénybe iktassák a sehol a világon nem alkalmazott adminisztrációs kötelezettséget. Mivel azonban a termékek útja ma is pontosan nyomon követhető minden üzlet esetén, a vendéglősök szerint a leltárkészlet ilyen szintű kontrollja nem a hamisítás ellen véd, csupán újabb lehetőséget ad a cégek sarcolására, vagyis a megtépázott magyar költségvetés ily módon történő kozmetikázására.
A bojkott hírére máris három gyártóval kevesebb tagot tüntet fel a MSZSZT honlapja. Ahogy azt Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke lapunknak elmondta: egyikük, a Zsindelyes Pálinkafőzde Kft. levélben kérte a vendéglősöket, hogy mentesítsék a negatív megkülönböztetés alól, mert már nem tagja a szeszipari szövetségnek. Ugyan az MSZSZT a bojkott bejelentése után közleményben tiltakozott az ellen, hogy bármi köze lenne a standolás ismételt bevezetéséhez, Háber Tamástól azt is megtudtuk: miközben a pénzügyi tárcánál lobbizott a szeszipari szövetség, a vendéglősök már akkor, vagyis novemberben figyelmeztették a gyártókat, hogy komoly piacvesztés is lehet a döntés következménye.
Pénteken a KDNP is felszólította a kormányt, hogy azonnal vonja vissza a törvényt, egyúttal kérte a vámhatóságot, hogy amíg hatályban van a jogszabály, legalább ne büntessék az adókkal és járulékokkal agyonnyomorított vállalkozókat.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!