Változtatni kellene a szabályokon

2009. 01. 07. 9:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csalások kiszűrésére a jelenleginél nagyobb vizsgálati hatáskörrel kellene felruházni a választási bizottságokat, és módosításra szorul a választási eljárásról szóló törvényben előírt háromnapos jogvesztő határidő is, amely az esetleges bűncselekmények kivizsgálásának egyik legfőbb akadálya – mondta el lapunknak Cservák Csaba alkotmányjogász. A Független Jogász Fórum elnöke a ferencvárosi időközi országgyűlésiképviselő-választásnál kirobbant ajánlószelvény-gyűjtési csalássorozatról feltett kérdésünkre kifejtette: személyesen is évek óta szorgalmazza a vonatkozó jogszabályok, illetve a képviselőjelöltek ajánlási rendszerének felülvizsgálatát. – Egy új törvénytervezeten dolgozunk, mert az említettek miatt a jogsértőn megszerzett mandátum nem támadható, nem perelhető. Egy abszurd elméleti feltevésből kiindulva akár az is előfordulhatna, hogy a választás napján valakik szervezetten elrabolnak embereket, akik így nem élhetnek alkotmányos jogukkal, nem szavazhatnak, és lehet, hogy éppen az ő szavazatukon múlik, mely párt vagy pártok alakítanak kormányt. Utólag aztán a nyomozó hatóságok hiába derítik fel a bűnesetet, az a választás végeredményét nem befolyásolná, az érintett képviselő(k) csak akkor fosztható(k) meg a mandátum(uk)tól, ha jogerősen szabadságvesztésre ítélték őket – fűzte hozzá Cservák Csaba.
A választási eljárásról szóló hatályos, 1997. évi C. törvényben rögzített alapelvek szerint a választásban érintett résztvevőknek érvényre kell juttatniuk többek között a választás tisztaságának megóvását, a választási csalás megakadályozását, a jelöltek és a jelölő szervezetek közötti esélyegyenlőséget, a jogorvoslat lehetőségét és pártatlan elbírálását. Ugyanezen jogszabály a választási bizottságok feladatául a választási eredmény megállapítása, a fenti alapelvek biztosítása mellett „szükség esetén a választás törvényes rendjének helyreállítását” szabja. Ennek valószínűleg a Ferencvárosban már nem tehetnek eleget. Az FVB ugyanis már nem vizsgálja a SZDSZ-es kopogtatócédula-ügyet. A bizottság elnöke a konkrét ügyet nem ismeri, azt azonban elmondta: már nem is vizsgálhatják azt, hiszen John Emese SZDSZ-es képviselőjelöltet jogerősen nyilvántartásba vették. A választási bizottság szerint a rendőrség dönti majd el, történt-e választási csalás, és szerepelnek-e esetleg hamis aláírások a szabad demokraták által leadott ajánlószelvényeken. A rendőrségi eljárás akadálya azonban éppen az idézett törvény lehet, ugyanis az abban foglaltak szerint az ajánlószelvények adatait az illetékes választási bizottságon kívül csak a választási iroda és a bíróság ellenőrizheti.
A büntető törvénykönyv 211. paragrafusa szerint a választás rendje elleni bűncselekményt követi el az, aki többek között a jelölési eljárás szabályait megszegve erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel vagy juttatással szerez ajánlást, jogosulatlanul aláír, hamis adatokat tüntet fel. A bűntett három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.