Vészharangot kongató szállodák

Közleményben hívta fel a figyelmet tegnap a Magyar Szállodaszövetség a repülőtéri sztrájkkal és a gázellátási krízissel immár válságba került hazai turizmus kétségbeejtő kilátásaira az áfaemelés fenyegetésének árnyékában.

2009. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most kulcsfontosságú, hogy ne emelkedjen tovább az Európai Unióban egyébként is kiugróan magasnak számító húszszázalékos forgalmi adó, ugyanis ha a magyarországi szállodákat további elvonásokkal terhelik, az beláthatatlan károkat okoz a GDP tíz százalékát termelő ágazatban – hívta fel a figyelmet közleményében az ezer hotelt képviselő Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ). Ebben kifejtik: a statisztikai hivatal tavalyi évet szemléző kimutatásai szerint november végén négy százalékkal több szálloda működött hazánkban, mint egy évvel korábban, ám a kereslet nemhogy ezzel arányosan nőtt volna, sokkal inkább drasztikusan csökkent. Valamennyi adatsor ugyanis azt igazolja, hogy 2008-ban jelentősen viszszaesett a hazánkba látogatók száma, épp úgy, miként a turisták által itt eltöltött éjszakák mennyisége is, és mindez a hotelek kemény árversenyéhez, illetve leépítésekhez vezetett. Ezt igazolja, hogy a szektorban az év végén 28 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, ami ötezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban.
A szállodai árbevételek kedvezőtlen alakulása mellett január és november között 106,3 százalék volt a fogyasztói árindex, vagyis a költségek emelkedése messze túllépte a szállodai forgalom fejlődését – elemzi a MSZSZ. Ráadásul jó néhány kiadás, mint például az energiaárak harminc százalék feletti növekedése is drasztikusan meghaladta az inflációt, miközben a szállodák rezsiköltségei az elmúlt három-négy évben megduplázódtak.
A nemzetközi pénzügyi és gazdasági recesszió negatív hatásainak egyik legjobban kitett ágazat a turizmus, és az előrejelzések szerint 2009 első felében különösen kritikus helyzet vár a magyarországi szállodákra – mondta lapunknak Kovács István, az MSZSZ titkára. Ugyanis minden területen csökken a kereslet, a fogyasztás, a hazai és a multinacionális vállalatok költségtakarékossági intézkedései miatt különösen az eddig legjövedelmezőbb üzleti utazások maradnak el, ami biztosan tönkreteszi a fővárosi házakat. Ráadásul az általános bizonytalanság, a rossz közhangulat, az egyre több megszűnő munkahely térdre kényszeríti a hazai szabadidős turizmust is – vélik a szakértők.
Ezért úgy látják, jelentős adó- és járulékcsökkentések nélkül a turizmus nem éli túl a válságos időket, ahogy arról több előrejelzés is tanúskodik. A vállalkozók egyre hangsúlyosabban kérik a kormánytól, hogy a túlzott elvonásokkal ne csapolják tovább a cégek bevételeit, máskülönben az év eleje óta egyre veszélyesebb dzsungelharc, amit az egyes szolgáltatók a bevétel reményében folytatnak, komoly károkhoz vezet. Ugyanis országszerte egyre aggasztóbb a hotelek helyzete: a januári kép ugyan eltérő, de nem ritka, hogy egyes régiókban húsz százalékkal a tavalyi szint alatt alakul a hotelek kihasználtsága az év elején, ráadásul a februári előfoglalások még gyászosabban állnak.
Mindez olyan december után következik be, amikor akadtak régiók, ahol szilveszterre sem teltek meg szállodák, januárban pedig már a budapesti házak is 15-20 százalékkal maradnak alul a tavalyi teljesítményhez képest. Nem jobb a kép a magyar tengernél sem: a balatoni régió eredményeit csak a hévízi teljesítmények szépítik, a pravoszláv karácsonyt itt töltő orosz csoportoknak köszönhetően ugyanis az év első hónapja itt jól alakul, ám Zalakarosról már markáns visszaesésről számoltak be. A nagyobb városokban még hagyján, de a vidéki, kisebb házakban januárban szinte csak ott van forgalom, ahol létezik wellness szolgáltatás, élményfürdő részleg, s az ilyen helyeken is csak hétvégén – összegezte az MSZSZ az eddigi tapasztalatokat. Ebben a helyzetben márpedig a nyomásnak engedve egyre többen kezdenek életveszélyes akciózásba.
A nemzetközi válság súlyosan érinti az egész világ turizmusát, így Magyarországot is – summázta Kovács István, hozzátéve: kilátásainkat tovább rontották az elmúlt hetek történései, így a magyar gazdaság állapotáról megjelent aggasztó hírek, illetve a gázellátás kapcsán kialakult krízis és a reptéri sztrájk is. Megjegyezte: a MSZSZ szerint alapvető feladat lenne, hogy csökkentsék a cégek elvonásait, különösen az évek óta hangoztatott alacsonyabb forgalmi adó javítana a versenyképességen, míg az újabb emelés végzetes is lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.