Csak devizáért utazhatunk majd külföldre?

Nem nagyon tolonganak manapság a pihenni vágyók az utazási irodákban, hogy előre lefoglalják szállásukat. A drága euró miatt jó pár honfitársunk elhalasztotta külföldi kiruccanását, és az utakat szervező cégek sem merik közzétenni ajánlataikat. Sőt, a cégek egy része már azon gondolkodik, hogy ezentúl csak devizában tünteti fel az árait, így ne csodálkozzunk azon, ha a hónap végén nyíló Utazás kiállításon ilyen prospektussal is találkozunk.

2009. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feladja a leckét az utazási irodáknak a gyengülő magyar fizetőeszköz, mivel a drága euró miatt többen elhalasztották mostanság tervezett külföldi útjukat.
– Míg az elmúlt években nagyon nehéz volt bekerülni a téli utakra, most tömegesen érkeznek a szabad helyekről szóló hírek, sőt rengeteg utazás el sem indul. A téli forgalom nagyjából harminc százalékkal esett vissza a piacon – jelezte lapunknak a Monton’s Légi Utazási Iroda.
A legtöbb utaztató ráadásul a forint kilengései miatt még a nyári ajánlatait sem képes összeállítani tavasz előtt, hiszen senki sem szeretne ráfizetni, pláne a túlzottan olcsón eladott szolgáltatások miatt idő előtt lehúzni a rolót – tudtuk meg a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségétől. Molnár Gabriella elnök kifejtette: ugyan a jogszabály lehetőséget ad rá, hogy a kisebb veszteség érdekében az utazásszervezők ilyen esetben módosítsanak eredeti áraikon, azonban ezt csak óvatosan szabad megtenni a válság miatt egyre élesedő piaci versenyben. Noha február végén rendezik a szokásos éves Utazás kiállítást, számos szolgáltató mégis szerényen bánik majd a konkrét ajánlatokkal a piac bizonytalansága miatt, nem sok mindent olvashatunk majd a cégek szóróanyagaiban.
A szakember szerint viszont azok a honfitársaink, akiknek életmódjukká vált az utazgatás, biztosan nem mondanak le idén sem a külföldi kiruccanásról, legfeljebb az árfolyam miatt olcsóbb úti célt választanak, esetleg többen maradnak majd országhatáron belül. Más kérdés, hogy a lakosság nagyobbik részének egyáltalán lesz-e idén pénze a pihenésre akár belföldön is, hiszen a Magyar Turizmus Zrt. friss kutatása szerint a magyarok több mint hatvan százaléka spórol majd azzal, hogy lemond az utazásokról. Azt sem lehet még tudni, hogy az üdülési csekkek tavalyhoz hasonlóan idén is élénkítik-e majd a piacot, hiszen a készpénz-helyettesítő bónt javarészt azok a vállalkozások adják munkavállalóiknak, amelyek a legérzékenyebbek a gazdaság zuhanására.
– Bár százalékot, számokat még korai megfogalmazni az eddigi veszteségekről, a válság kétségkívül átrendezi az utazási piacot – mondta kérdésünkre Botytyán Éva, az Atlasz Travel utazási iroda vezetője. Megtudtuk: a forgalom meglehetősen ingadozó hónapok óta, ráadásul nagyon kedvezőtlen a devizaárfolyamok bizonytalansága, amihez nem alkalmazkodnak rugalmasan az ágazati jogszabályok sem. A szakember megerősítette: nehéz helyzetben vannak a külföldi utakat szervező irodák, mert komoly fejtörést okoz számunkra az árfolyamok és az árak kiszámolása. Ha a helyzet nem változik, kénytelenek leszünk ezentúl devizában feltüntetni az árainkat – jegyezte meg. Mindemellett Bottyán Éva visszaesést vár a hozzánk utazó turisták számában is, amit a környező országoktól ellesett módszerekkel valamennyire ki lehetne védeni. Csehországban például vannak szállodák, ahol fél áron kínálják a szobákat. Ehhez képest a magyar hotelek még mindig tartják áraikat, s csak kismértékű engedményekkel próbálkoznak – mondta Bottyán Éva, hozzátéve: igaz, hogy a forint gyengülése némiképp segíti a külföldiek ide utazását, mivel olcsóbbá váltunk számukra, de nem biztos, hogy ez önmagában elegendő a visszaesés megakadályozására. Ráadásul a napokban megjelent hivatalos statisztikák szerint már tavaly is jócskán megcsappant a külföldi turisták száma. Elmaradtak a német, az amerikai, az olasz, de még az osztrák utazók is, ők átlagban tíz százalékkal kevesebb éjszakát maradtak nálunk tavaly, mint korábban.
– Azoknak a szállodáknak, ahol jellemzően több a külföldi, mint a magyar, jelenleg kedvező a forintállása, mivel több lehetőség nyílik a kedvezmények kidolgozására, bár az árfolyamok szélsőséges mozgása miatt nehéz előre tervezni – elemezte a helyzetet a Magyar Szállodaszövetség titkára. Kovács István megjegyezte: azok viszont, akik az elmúlt években devizaalapú hitelből építették vagy bővítették a szállodájukat, a gyenge forint miatt különösen nehéz helyzetbe kerülhetnek, hiszen számukra – a lakáshitelekhez hasonlóan – az egekbe szökhetnek a fizetési kötelezettségek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.