Hova tűnt az unió pénze?

Főpolgármesteri, bizottsági és közgyűlési vizsgálat indul a csepeli szennyvíztisztító botrányos uniós beruházásáról – döntöttek tegnap a fővárosi képviselők. A többségét elvesztő MSZP–SZDSZ-es koalíció a következő hónapokban további magyarázkodásra kényszerülhet a közpénzek elköltése ügyében.

2009. 02. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajban a BKV. Ma tárgyal a városvezetés a BKV vezérigazgatójának korábbi holdingosítási tervéről, azonban a főváros által megrendelt szakvélemény szöges ellentétben áll Kocsis István terveivel – mondta lapunknak Hagyó Miklós. Az MSZP-s főpolgármester-helyettes elismerte, hogy a HÉV kiszervezése, így a korábban beígért 30 milliárd forintos állami támogatás bizonytalan. A közgyűlés tegnap előkészítetlenség miatt levette a napirendről a közlekedési cég javaslatát a hármas metró szerelvényeinek részleges felújításához szükséges további 500 millió forint átadásáról.


Kompromisszumkésznek bizonyult tegnap a Fővárosi Közgyűlésben a többségét szám szerint elvesztő balliberális koalíció, így ellenzéki kezdeményezésre valódi vizsgálat indulhat Budapest egyik uniós nagyberuházása, a csepeli szennyvíztisztító részbeni kudarca miatt. Nem az erzsébetvárosi ingatlanpanama miatt előzetes letartóztatásba helyezett Hunvald György (MSZP) polgármester és fővárosi képviselő hiánya, hanem a korábban a fővárosi balliberális koalíciót fontos kérdésekben rendre kisegítő MDF-frakció három tagjának távolléte nyomán a szocialista és a szabad demokrata képviselők csak így tudták elfogadtatni, hogy átdolgoztassa a közbeszerzési szabályok áthágása miatt Brüsszelben 40 millió euró, azaz csaknem tízmilliárd forintos elvonással sújtott fejlesztés tervét.
A hivatalosan elfogadott terv szerint a teljes beruházás összköltsége több mint 120 milliárd forint (eredetileg 468, az elfogadottak szerint már több mint 490 millió euró), amelynek 65 százalékát az Európai Unió finanszírozza, 20 százalékát a magyar állam, 15 százalékát pedig a főváros állja. A fenti elvonás mellett az EU illetékesei határozottan elvetették a 2003-ban elfogadott program egyik fő elemét, hogy a 2010-től a Dunát 95 százalékban megtisztító mű melléktermékét, a szennyvíziszapot közúton Csepelről a XVIII. kerületi Cséry-telepre szállítsák. Erre most új tervek készülnek, azonban a Fidesz kezdeményezésére Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármesternek egy hónapon belül ki kell vizsgáltatnia, hogy történhetett meg az elvonás, miként költhettek eddig a Cséry-telepre több száz ezer eurót, és mi lesz a telep sorsa.
Választ kell adni arra is, a főváros hogyan vásárolta meg a XVIII. kerületi Bivaly-rétet, hogyan bízták meg a Café PR nevű céget a beruházás 400 millió forintos kommunikációjával, és a szennyvíztisztító működése mekkora csatornadíj-emeléssel jár. Ughy Attila (Fidesz) szerint a budapestiek a jövő évtől legalább 50-60 százalékkal fizethetnek többet a csatornahasználatért, a szocialisták viszont „csak” 30-40 százalékos növekedéssel számolnak.
A csonka közgyűlés elfogadta a fővárosi önkormányzat és a kerületek közötti forrásmegosztást, amely a tavalyi 206 milliárd forint helyett idén 10 milliárddal magasabb öszszeget tartalmaz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.