Hamarosan azt is megérhetjük, hogy eltűnnek a szeszes italok a hazai vendéglátóhelyekről. A februártól kötelező napi standolás miatt ugyanis immár azt fontolgatják a kétségbeesett vállalkozók, hogy átmenetileg teljes bojkottot hirdetnek a szeszes italokra. Ezzel megakadályoznák, hogy a vámhatóság újabb sarcoló razziákat tartson a jövedéki módosítás életbelépése után. Lapunk piaci forrásokból úgy értesült: amíg nem vonják vissza a Gyurcsány-kormány idején egyszer már megbukott standtörvényt, addig fel kell rá készülni, hogy esetleg a vendég hiába kíván legurítani egy felest éttermi vacsorája után, Magyarországon sok helyütt nem lesz rá lehetősége.
Mostanáig több száz üzletben csökkent a felére a szokásos italkínálat egy korábbi felhívás eredményeként, ám a vállalkozók már készek elmenni a totális italstopig is, hogy még nagyobb nyomást gyakoroljanak a döntéshozókra. Ezekben a válságos időkben ugyanis különösen érzékenyen reagál az első megszorítások óta egyre több sebből vérző vendéglátóipar minden újabb szigorításra. Erre a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) is felhívta a pénzügyi tárca figyelmét, amikor a standolás elleni összefogáshoz csatlakozva levélben kérte a jogszabály újragondolását. Számítások bizonyítják, hogy az 57 ezernél is több ágazati szereplő a lakossági fogyasztás pangása miatt az elmúlt két évben 30-40 százalékos forgalomvesztést volt kénytelen lenyelni, miközben a vállalkozói terhek és a működési költségek folyamatosan nőnek.
Vasárnap, a magyar turizmus évadnyitó fogadásán közös nyilatkozatban hirdeti ki álláspontját az ágazatban működő tíz érdek-képviseleti szervezet, s hozzájuk csatlakozva az MKIK Turisztikai Kollégiuma. Hétfőn a Kereskedők és Vendéglátók Érdek-képviseleti Szervezete nyújtja át az összegyűlt több ezer tiltakozó aláírást a pénzügyi tárcának, egyben kérik, hogy a parlament mielőbb tűzze napirendjére a jövedéki törvény újratárgyalását, addig pedig függesszék fel az ellenőrzéseket.
A napi standolás ellen tiltakozók szerint a rendelet bevezetésével a magyar vendéglátás hagyományosan jó minősége sérül, mert az újabb terhek miatt tartósan szűkülhet a forgalmazott italválaszték, emiatt a foglalkoztatás is. Ráadásul a standolás címén elvárt teljes leltárkötelezettséggel lehetősége nyílik a hatóságoknak a még több büntetésre, miközben üzletenként havi egy-két millió forintba kerül majd a standolás. Még a legnagyobb szakmai odafigyeléssel is képtelenség ugyanis cseppvesztés nélkül méricskélni az italokat, habár vásárlói megtévesztés címén emiatt már eddig is büntettek a fogyasztóvédők. Ezzel együtt, mint azt lapunknak egy névtelenséget kérő vendéglős elmondta: a trükköző üzletek továbbra is megtalálják majd a feketézés módját, hiszen elég például, ha eladás után az üveget feltöltik a számla nélkül beszerzett ugyanazon itallal, így „tüntetve el” az eladott mennyiséget. – Mégis tisztességtelenség eleve csalóként kezelni minden magyar vállalkozót – jegyezte meg.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Magyar Péter nem hazája katonája, hanem a háborúpárti Brüsszel csicskása! - videó