Leálltak a hazai szállodaépítések

Fékre léptek hazánkban a szállodafejlesztők, a globális pénzügyi és piaci bizonytalanság, a bankok szigorúbb hitelezési gyakorlata miatt jó néhány hotelépítés leállt vagy el sem kezdődött. A terveknek az ide látogató külföldi turisták számának tavalyi visszaesése sem kedvez.

2009. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Térdre kényszerítették a globális válság következményei a magyarországi szállodaipar fejlesztéseit: a költségek drágulása, a beruházóktól elvárt nagyobb önerő és a hitelezés szigorodása miatt több hotel a tervek ellenére mégsem épül meg. A szállodapiacon keringő hírek szerint Budapesten több négycsillagos szálloda építése leállt, vagy el sem kezdődött, mivel a beruházók nem kaptak hitelt, vagy a korábbihoz képest magasabb kamattal juthattak volna forráshoz. Új szállodafejlesztés gyakorlatilag nem is indult a válság kirobbanása óta, s ahogy azt az elemzők is megerősítették: annak ellenére, hogy tavaly még rekordmértékű fejlesztéseket jelentettek be, a külföldi tőke egyelőre kivár, míg a már megkezdett építkezések tulajdonosainak többsége jobb esetben üzemeltetőt keres, de gyakoribb, hogy értékesítik a korábban kecsegtetőnek ígérkező terveket.
Nagyjából 340 új ötcsillagos szállodai szobát ígértek erre az évre a befektetők, azonban ezek csupán 2010-ben, vagy később készülnek el – erősítette meg lapunknak a Colliers International ingatlan-tanácsadó cég. A Cushman & Wakefield szerint ha minden korábban bejelentett beruházás elkészülne, 2009-ben hét százalékkal, vagyis 1144 szobával bővülne a fővárosi szálláshelyek száma, ami ma 16 ezret számlál, vidéken pedig 1483 új szoba megépítését tervezték. 2000 és 2006 között egyébként a szállodák befogadóképessége 22 százalékkal bővült hazánkban, s míg három éve 49 ezer szoba volt, számuk 2007 nyarára már a 60 ezret is meghaladta.
Jól látszik: túlkínálat van a hazai szállodaiparban, amit a piac fejlődése, a kereslet nem teljesen indokol – mondta lapunknak Kovács István, a Magyar Szállodaszövetség titkára. A szakember ezzel arra utalt, hogy míg a turizmuson belül a külföldiek körében is a wellness- hotelek a legnépszerűbbek, a tavalyi statisztikák szerint már ezek forgalma is jócskán visszaesett. Nincs sok értelme tovább telíteni a piacot, főként a jelenlegi válságos helyzetben, amikor szinte mindenki kivár, és csak figyeli az eseményeket.
A fékezésben döntő szerepet visznek a bankok, amelyek a globális pénzpiaci zűrzavarban elsőként szigorítottak hitelezési gyakorlatukon. Hitelezési szempontból azok a partnerek vannak kedvezőbb helyzetben, amelyek más szolgáltatásokat is igénybe vesznek az adott pénzintézetnél, illetve megtakarításokat is elhelyeznek a bankoknál. Az ágazaton belül az UniCredit Bank a szállodafejlesztések hitelezésében vesz részt. – A turizmus területére eddig is az alapos, az átlagnál is óvatosabb banki magatartás volt a jellemző – tudtuk meg a pénzintézettől. Az idegenforgalom a bank szerint 2009-ben általánosságban magasabb kockázatot hordoz, mint korábban.
Az OTP már 2008-ban visszafogta a kevésbé jövedelmező vállalatok finanszírozását, miközben a gazdaság lassulása miatt a keresletben is visszaesést tapasztaltak. A bank lapunkat úgy tájékoztatta: tapasztalataik szerint a vállalkozások óvatosabbá váltak, ami elsősorban nem a kérelmek számának drasztikus csökkenésében érhető tetten. Inkább abban, hogy visszaesett az éven túli, fejlesztési célú hitelek részaránya, emelkedett ugyanakkor az igény az éven belül visszafizetendő kölcsönök iránt. A vállalkozások a bizonytalan helyzetben elhalasztják a fejlesztéseiket, és a rövid lejáratú, szabad felhasználású megoldásokat részesítik előnyben – summázták a tapasztalatokat.

Több lesz a csőd az idén? A pénzügyi válság és a különlegesen gyenge forint miatt érdekesnek ígérkezik a február 26-án nyitó Utazás kiállítás. Lesznek olyan kiutaztatók, amelyek csak néhány ajánlattal állnak majd a nagyközönség elé, és katalógusukat csak áprilisban dobják piacra, mivel most képtelenek kiszámolni az utak árát. Az utazási irodák 270-280 forintos árfolyamon kalkulálták a nyári ajánlatokat – mondta el a Napi Gazdaságnak Molnár Judit, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének elnökségi tagja. Horváth Péter, a QBE Biztosító magyarországi fióktelepének értékesítési igazgatója szerint ha az elmúlt évihez hasonló árverseny lesz a piacon, számottevően megnő majd az utazási irodák csődjének veszélye. Az idén várhatóan nem lesz akkora last minute dömping, mint tavaly.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.