MSZP-s belharcok Pécsett

Tasnádi Péter, Pécs MSZP-s polgármesterének halálával kiújult a jelenleg többségben lévő szocialisták belső háborúja. A kormánypárti frakció visszahívta minden testületi tisztségéből az egyik lehetséges polgármesterjelöltjüket, Juhász Istvánt. A botrány tovább növelheti az időközi választásokon országszerte taroló Fidesz esélyeit, elemzők szerint azonban a fő kérdés, hogy a szocialista Szili Katalin akár politikai karrierjét is kockára téve elindul-e.

2009. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden tisztségéből visszahívta Juhász István pécsi MSZP-s önkormányzati képviselőt szombati ülésén pártja városi frakciója – erről az érintett politikus lapunk kérdésére számolt be. Hozzátette: bár ő is hallotta azokat a híreszteléseket, hogy a korábbi szocialista polgármester halála után, akár függetlenként is elindulna a megüresedett székért, ezt a szándékát azonban nem erősítette meg lapunknak. – Nem tudtam részt venni a frakcióülésen, ezért telefonon értesültem a frakció döntéséről, amelynek magyarázatául azt mondták, hogy kibeszélem a sajtónak az MSZP belső ügyeit. A polgármesterség eddig nem is foglalkoztatott, a héten döntök további terveimről – mondta Juhász, aki azt egyelőre nem tudta megmondani, hogy mindezek után kilép-e frakciójából és a pártjából. A pécsi közgyűlés gazdasági bizottságának elnöke, a költségvetési bizottság tagja több önkormányzati gazdasági társaságban is pozíciót töltött be, korábban ő volt az MSZP helyi elnöke, sőt Toller László egykori jobbkeze.
*
A Hírszerző internetes újság szerint a sértett Juhász indulásával valójában a Fideszt segítené győzelemhez, és közgyűlési többséghez, ha két-három társával együtt függetlenként folytatná tovább munkáját.
Páva Zsolt, a Fidesz pécsi frakcióvezetője szerint tagadhatatlan, hogy mind Juhász István esetleges indulása, mind a szocialista belháború a jobboldalnak kedvezne, azonban egyelőre a Szövetségben sincs döntés az induló személyéről. – Amennyiben én leszek a legalkalmasabb, nem hárítom el a felkérést – tette hozzá Páva, aki 1994 és 1998 között már a Baranya megyei székhely polgármestere volt.
Az időközi polgármester-választást a törvények szerint várhatóan április végére vagy május közepére írják ki. Az MSZP-ben várhatóan február 20-án döntenek a jelölt személyéről, legalábbis ez derült ki a szocialisták hét végi megyei választmányi tisztújító ülésén, ahol Puch Lászlót, a volt pártpénztárnokot választották meg a testület elnökének.
Az eddigi találgatások szerint Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, a Gyurcsány Ferenc alternatívájaként is számon tartott politikus vehetné fel legesélyesebbként a versenyt az elmúlt időközi választásokon országosan taroló Fidesszel. Ezt azonban éppen az MSZP-ben zajló, nem előzmény nélküli belháború akadályozhatja meg. Felvetődött, hogy Tóth Bertalan alpolgármester is jelöltetné magát, azonban őt többszöri megkeresésre sem tudtuk elérni, ahogy az MSZP pécsi frakcióvezetője, Nyőgéri Lajos sem válaszolt üzeneteinkre.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet kutatási igazgató szerint nehéz döntés előtt áll Szili Katalin, amely egész politikai pályafutását megbélyegezheti. – Most új értelmet nyerhet 2008. eleji nyilatkozata, miszerint az év végéig megfontolja, „meddig érdemes részt vennie a politikai közéletben”. A pécsi szocialisták biztosan kérni fogják, hogy induljon a májusi polgármester-választáson, hiszen csak ő garantálhatja a baloldal egységes fellépését, és adhat reményt győzelmére. Szili számára a megméretés azonban kockázatos. Ha elindul a polgármesterségért, de alulmarad, megbukik a róla évek óta rebesgetett mítosz, miszerint egy Gyurcsány utáni korszak miniszterelnök-jelöltjeként az országos baloldalt sikerre vezethetné. Márpedig Pécs nem vörös város, 2006-ban kevesebb mint 300 szavazattal maradt alul a jobboldal jelöltje – fűzte hozzá.
A politológus ugyanakkor megjegyezte: a városvezetés megszerzése sem egyértelműen előnyös Szili számára, polgármesterként ugyanis fel kellene adnia a nyilvánosság előtt a konfliktusmentes, ezért népszerű házelnöki posztját, sőt az egyéves és a város nehéz körülményei miatt igen rizikós önkormányzati mandátumért le kellene mondania a 2009-es kormányfőjelölésről is. – Frissen választott városvezetőként nem reménykedhetne a listavezetésben. Ha tehát Szili elindul a pécsi posztért, egyben azt is jelzi, hogy nem bízik abban, hogy az EP-választások után várható káosz nyertese lehet. Ennek ellenére több jel is utal arra, hogy a népszerű házelnök új munkahelyet keres. Egyrészt a következő, hatodik Országgyűlésnek már aligha lehetne ő az elnöke, így előbb-utóbb meg kellene válnia posztjától. Másrészt Gyurcsánnyal való konfliktusa nyílt titok, az MSZP márciusi, tisztújító kongresszusán nem is indul semmilyen tisztségért. Alighanem belső ellenzékként nem számíthatna támogatásra Gyurcsány pártjában.
Nagyvárosi polgármesterként azonban valós ellenhatalma lehetne a pártelnöknek, aki nem a kormányfő által válogatott képviselőktől függ. Független polgármesterként pedig újraéleszthetné a tavaly elcsendesedett ökoszociális pártszervezetét – mondta Mráz Ágoston.

vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.