Új hangot ütött meg Amerika

Oroszország és az EU tagállamai is üdvözölték Joe Biden amerikai alelnök szavait, aki a hét végi müncheni biztonságpolitikai konferencián új hangot ígért az amerikai külpolitikában, és a tervezett európai rakétatelepítés felülvizsgálatának lehetőségét helyezte kilátásba.

Stefan Lázár
2009. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A globális együttműködés szükségességét emelték ki a tegnap véget ért, 45. alkalommal megrendezett müncheni nemzetközi biztonságpolitikai fórum résztvevői. A több mint ötven ország kormányfőinek, külügy- és védelmi minisztereinek részvételével zajlott konferencián megkülönböztetett figyelem kísérte Joe Biden amerikai alelnök fellépését, aki az Egyesült Államok új külpolitikai terveit felvázolva kijelentette: „Oda kell figyelnünk egymásra, és tanulnunk kell egymástól.” Elemzők szerint Biden felszólalása újabb bizonyítéka annak, hogy Barack Obama szakít elődje politikájával, s a diplomácia számtalan területén változásra törekszik. Többek között arra, hogy Washington és szövetségesei között ne alakulhassanak ki konfliktusok a közös értékekről és ideálokról. Ezt a célt szolgálja például a guantánamói fogolytábor bezárása.
A Közel-Kelettel kapcsolatban Biden utalt arra, hogy az Egyesült Államok Izrael és egy önálló palesztin állam egymás mellett létezését támogatja, a palesztin nép megsegítésére törekszik, ez azonban nem jelentheti a Hamász támogatását. Iránnal kapcsolatban megerősítette, hogy Washington kész a tárgyalásokra, s hangoztatta: Teheránnak előnye származna abból, ha felhagyna az urándúsítással, illetve a terrorizmus támogatásával. Ali Laridzsáni, a teheráni parlament elnöke ismételten kitartott amellett, hogy országának kizárólagos joga tovább fejleszteni nukleáris technológiáját.
Joe Biden az eddigi Afganisztán-politika felülvizsgálására tett ígéretet anélkül, hogy az ott állomásoztatott egységek létszámának növeléséről határozott formában nyilatkozott volna. Kijelentette ugyanakkor, hogy az átértékeléshez Washington igényli a szövetségesek tanácsait, illetve támogatását. A BBC tegnapi értesülése szerint Olaszország úgy döntött, idén 800-ról 2800-ra növeli afganisztáni csapatainak létszámát.
Szombati felszólalásában Angela Merkel és Nicolas Sarkozy üdvözölték az új amerikai kormányzat hivatalba lépését, a Washington részéről eddig elhangzott nyilatkozatokat. A német kancellár egyben a NATO stratégiai struktúrájának átrendezését szorgalmazta. Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes tegnap kijelentette: az Obama-kormányzat igen erős jelzést küldött az Egyesült Államok és Oroszország közötti párbeszéd helyreállítására.

Távolodó rakétapajzs. Mind több jel utal arra, hogy Lengyelországban mégsem épül amerikai rakétaelfogó bázis, legalábbis nem a közeljövőben, fejtegette a konferencia kapcsán a Dziennik ismert elemzője. Andrzej Talaga legalább három érvvel is alátámasztja következtetését. Egyrészt, mint azt a hét végén Obama elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója is megerősítette, az Egyesült Államok minden bizonnyal felülvizsgálja a rakétapajzs európai telepítésének tervét. Ez ellen szól a gazdasági válság is, hiszen a kongresszus aligha szavaz meg erre újabb pénzeket. Ezen kívül a lengyel elemző szerint Obamának fontosabb ennél, hogy egy nagy dobással mutatkozzon be a nemzetközi porondon, s megegyezzen Moszkvával az atomütőerő csökkentéséről. (S. G.)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.