Több mint húsz céggel kötöttek botrányos, közel százmillió forint értékű szerződéseket a BKV Zrt.-nél tavaly szeptembertől – derült ki a cég hivatalos tájékoztatójából. Eszerint a legtöbb közpénzt két külföldi cégnek fizették ki, elsősorban pénzügyi tanácsadásért. A bermudai székhelyű offshore cégnek, a Dandy Trading Ltd.-nek 2008. október közepe és február eleje között 23,5 millió forintot fizettek ki „a devizapiaci változások várható hatásának elemzésére”, az Everest Capital S. A. nevű, svájci székhelyű cég a gazdasági válságnak „a BKV hitelfelvételi lehetőségeire gyakorolt jövőbeni hatás elemzéséért” kapott 24,5 milliót.
Az Index cikke szerint a BKV-nál az egyre mélyülő gazdasági válság ellenére sem fukarkodtak: formacipő-tanácsadót fogadtak például 780 ezer forintért. A szerződések listáján kiemelt helyen szerepel a BKV „holdingszervezetté alakulásának” feladatai, amelyért annak ellenére fizettek ki 7,8 milliót, hogy azt az MSZP–SZDSZ-es városvezetés is elvetette. Üzleti szervezéshez egy Fazeno nevű betéti társaságot alkalmaztak határozatlan időre, havi 300 ezerért. A Group Moguchi & Peters Kft. csaknem havi egymillióért „válságkommunikál”. A közlekedési cég nagy értékű ingatlanvagyonának értékbecslése százezrekbe került, így hamarosan eladnák a BKV Akácfa utcai székházát és a Stadion-irodaházat is.
A több mint 80 millió forintos adósságállománnyal és évi 20 milliárdos veszteséggel küszködő BKV Zrt. közleménye szerint feladataik hatékony elvégzéséhez elengedhetetlenek a külső szakértők. – A beszerzések törvényes keretek között zajlottak, a szerződések egyenkénti összege nem érte el az 50 milliós közbeszerzési határt, így azokat közvetlenül kötötték – írták.
Ismeretes, a korábbi vezérigazgató, Antal Attila részben a sokmilliárdos tanácsadói szerződésekbe bukott bele, amelyek közül több esetben büntetőeljárás is indult. Kocsis István tavaly szeptembertől hivatalba lépett új vezérigazgató akkor határozott fellépést és a gyanús ügyek kivizsgálását ígérte.
Tarlós István (Fidesz) Demszky Gábor főpolgármestertől vár választ. – Magyarázzák meg, miért szórják vödörrel a pénzt ebben a helyzetben, az adófizetők rovására, mit kaptak valójában, miért folytatják a közműcégek burkolt privatizációját, míg a BKV és lassan a város is a csőd szélén áll – mondta. Vitézy Dávid, a BKV Zrt. felügyelő- bizottsági tagja vizsgálatot követel a grémium következő ülésén.
Közben kiderült az is, hogy a bértárgyalások eredménytelensége miatt rövid figyelmeztető sztrájkot bármikor tarthatnak a BKV buszos szakszervezetei.
Autópályán cserélt kereket egy férfi Komáromban