Halovány remény van arra, hogy a szállodai szolgáltatást nyújtó cégek jövőre részben mentesülnek az áfaemelés terhei alól – értesült a Turizmus Bulletin című szaklap. A múlt héten ugyanis Oszkó Péter fogadta a szállodaipar képviselőit, akik szerint a pénzügyminiszter elismerte, hogy a tárcánál túlzottan optimista számításokra alapozták azt a megállapításukat, hogy a forgalmi adó emelése az idegenforgalomban a költségvetés számára pozitív hatással jár. Oszkó Péter a konzultáción azzal szembesült, hogy a pénzügyi tárca szakértői éves szinten 18 milliárd forintra becsülték azt az összeget, amit a büdzsé nyer azzal, ha nem 18, hanem 25 százalékos áfával terheli meg a szállásdíjakat. Ez azonban a szakma szerint képtelenség, mivel amellett, hogy az áfaemelés drágítja az árakat, egyre kevesebb turista fordul meg hazánkban, tehát vajmi kevés esély van arra, hogy a magasabb kulcs többletbevételeket hozzon az állami költségvetésnek.
Sokkal inkább az a valószínű, hogy az áfaemelés – ha egyáltalán sikerül legalább a tavalyi forgalmat megtartania a szállodáknak – legfeljebb hatmilliárdos pluszt hoz az állam konyhájára, megfojtva közben a csőd szélén lavírozó cégeket. Ráadásul egyes becslések szerint, amennyiben a forgalom visszaesése miatt a szolgáltatók kénytelenek lesznek lenyelni az áfaemelésből eredő többletköltségeket, az előbb-utóbb több száz milliárd forintnyi bankhitel befagyását is eredményezheti. A szaklap tudósítása szerint a pénzügyminiszter a május 6-i tárgyaláson másfél-két hét időt kért arra, hogy a szállodások érvelését alátámasztó részletes számítások alapján eldöntse: elfogad-e valamilyen javaslatot a magasabb áfából származó teher ellensúlyozására, illetve hogy milyen áfakulcsot rendelnének a szálláshely-szolgáltatás mellé a jövő évre szóló adótörvényekben.
Legyen még alacsonyabb a távhő áfája! A távhő áfáját nem szociális okokból és nem is támogatási céllal kell csökkenteni, a kedvezményes kulcs a távhőszolgáltatást és annak fogyasztóit 15 éve sújtó, a valós piaci viszonyokat súlyosan torzító állami szabályozás hibáit hivatott átmenetileg kiküszöbölni – jelentette ki László György, a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének alelnöke tegnap az MTI tudósítása szerint. A szakember közölte: jó döntésnek tartják a 18 százalékos kulcs bevezetését, bár szerintük a csökkentés mértéke nem elégséges. Úgy vélik, rövid távon 5 százalékra kellene mérsékelni a távhő áfáját.
Újabb két H225M helikopter érkezik a Magyar Honvédséghez