Fénycsapda és úszó máglya

Kellemes, csillagos nyári este, tömött buszok, népes utcák, hangos vagy meghitt rendezvények – múzeumról múzeumra országszerte megszámlálhatatlan mennyiségű program várja a látogatókat holnap este, Szent Iván éjjelén. Az idén hetedik alkalommal megrendezett múzeumok éjszakájába 260 helyszín kapcsolódott be, Mátészalkától Sopronig 81 fővárosi és 179 vidéki intézmény vesz részt a vasárnap hajnalig tartó rendezvényen. Helyszűke miatt csupán szemezgetünk a programból.

Sashegyi Zsófia
2009. 06. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden ízében formabontó programot kínál a hét végén a MOMEmaraton a budapesti Millenárison. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem interaktív kiállítással, animációs vetítéssel, divatbemutatóval várja a vendégeket, akik böngészhetnek a MOMEmARkeT művészpiacán is. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Sacher-kiállításához kapcsolódó programokkal készül a múzeumok éjszakáján, a Szépművészeti Múzeum sörtúrával csalogatja a látogatókat, s a Ferihegy Repülőgép Emlékparkban a pilótafülkékbe is beülhetünk holnap éjjel. Díszőrjárattal, tárogatószóval és vadászrepülő-szimulátorral várja a látogatókat a Hadtörténeti Intézet és Múzeum. Az idén a képzősök is bekapcsolódnak a Szent Iván-éji rendezvényekbe: koncertek és kiállítások mellett performance-okkal várják a látogatókat az Epreskertbe, s az ifjak munkáit megtekinthetjük a Magyar Nemzeti Galériában, amelynek összművészeti programjában a hulladék anyagokból készült nagyestélyik és koktélruhák bemutatója mellett a Bárka és az Új Színház produkciói is teret kapnak, nem beszélve a tegnap nyílt Borsos József-kiállításról. Csónakos vártörténeti séta, kézműves foglalkozások várják az érdeklődőket a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban, ahol fellép többek közt Csepregi Gyula és a Szőke Nikoletta Quartet.
Székesfehérváron különleges fénykísérletnek lehetünk tanúi, a Bory-várban zenés vársétát tehetnek az éjszakai látogatók, akik Fehérvárcsurgón a Károlyi-kastély parkjában és gyertyafényes díszudvarában fuvola, gitár és hegedű szavára andaloghatnak, a miskolci Papszeren rendezett IV. Fröccsfesztiválon pedig mediterrán zenét hallgatva merülhetnek el az éjszakában. A kecskemétiek rekordmennyiségű, harminc programhelyszín között válogathatnak, s rekordra készülnek a pápai Kékfestő Múzeumban is: óriási terítő elkészítéséből vehetik ki a részüket, akik ide látogatnak. Ősi kultúrák találkoznak Vésztő-Mágoron a Csolt-monostornál, ahol keleti rítusok szerint mutatnak be egy sumér esküvőt. Kanalas Éva és Nagy Lóránd zenés színházi előadásában nászéneket és a szerelemről szóló magyar népdalokat egyaránt hallhatunk. Hollókőn Fábián Ferenc citeramuzsikája idézi a régi falusi hangulatot, s a helybéli asszonyok gyerekkorukról mesélnek a tájház udvarán. Sötétedés után kalandtúrára várják a vállalkozó szelleműeket a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjébe, ahol a fénycsapdába került éjjeli rovarok elemzésétől a virágok illat után való felismerésééig az éjszakai természet számos furfangos kérdésére kell majd megfelelniük. A Móra-múzeum előtt koncerteket és néptáncbemutatót tartanak, s éjfél közeledtével hatalmas, úszó máglyát indítanak el a Tiszán, de ezen az estén nyitják meg az Amerigo Tot grafikáit és szobrait bemutató kiállítást is a szegedi várban. Hódmezővásárhelyen betekinthetünk a felújítás előtt álló Tornyai-múzeum restaurátorműhelyébe, megcsodálhatjuk Béla cigány több mint háromszáz éves hegedűjét, az Alföldi Galériában pedig láthatjuk a hétezer éves Kökénydombi Vénuszt, az újkőkori ember szépségideálját.
Mátészalkán felvonul a hortobágyi szürkemarha-hatosfogat a Szatmári Múzeumban, ahol szabadtéri népi játékok, lapcsánkasütés, csikósok és táncosok mulattatják a nagyérdeműt. Pécsett jó programnak ígérkezik a fáklyás kirándulás a Jakab-hegyre, ahol meghallgathatjuk Bánk testvér előadását a pálos rend történetéről. A szombathelyi Savaria Múzeum nemcsak régészeti és római kori kőtárát nyitja meg a látogatók előtt, de a restaurátorműhelyeket is. Körmenden tűzoltók emelik be a látogatókat a kastély erkélyére, ahonnan végignézhetik a várkerti boszorkányportyát. A soproni Központi Bányászati Múzeum emlékéremveréssel, az Erdészeti Múzeum éjjeli erdei sétával, a városi múzeum a római kőtárban papírsárkány-invázióval csábítja a közönséget az év egyik leghosszabb éjszakáján.
A múzeumokban értékesített jegyek ára (felnőtteknek 1300, gyermekeknek hatéves kortól 600 forint) ezúttal is az egyes intézményeknél marad. A MÁV-Start a társaság vonatain 50 százalékos kedvezményt ad a múzeumok éjszakája látogatóinak, s a karszalagjegyekkel rendelkezők a fővárosban szombat 16 és vasárnap 5 óra között ingyenesen vehetik igénybe a BKV járatait, valamint a 18 és 2 óra között négy útvonalon közlekedő múzeumjáratokat is.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.