Mindenki mindenki adósa

Annyira átszőtték a körbetartozások a gazdaságunkat, hogy egész Európában nincs még egy olyan ország, ahol ennyi kifizetetlen számlát halmoznának fel a cégek. A tartozások behajtása nagyon nehéz, mivel az adósságot felhalmozó és a társaságokat tönkretevő vezetők könnyen kibújhatnak a felelősség alól. A Coface szerint minden huszonnegyedik hazai vállalkozás bedől az idén.

Csécsi László
2009. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon már nem szégyen, ha egy cég nem tudja kifizetni a számláit, mivel szinte mindent átszőttek a körbetartozások – hangzott el tegnap a Coface sajtótájékoztatóján. Dercze Zoltán, a hitelbiztosító országigazgatója elmondta: a huszonhét uniós ország közül Magyarország áll a legrosszabbul a nem fizetések terén. A hazai cégek fizetési késedelme 2003. júniusa óta folyamatosan emelkedik, de 2007 elejéig nagyrészt a környező országokkal együtt mozogtunk. – A régiótól a Gyurcsány-csomag bejelentésével egy időben kezdtünk leszakadni – közölte Dercze Zoltán. Hat évvel ezelőtt még átlagosan 35 nap alatt rendezték a cégek a számlákat, 2008-ban ehhez már több mint száz nap kellett nekik. Ráadásul nem csak a túl késői átutalások jelentik a problémát, a számlák 2,7 százalékát ugyanis soha nem egyenlítik ki a társaságok.
A Coface 2008-ban végzett cégértékelései azt mutatták, hogy a társaságok három százaléka már a felmérés készítésekor felszámolás alatt állt, míg négy százalékuknak már nem volt hitelkerete. Vagyis a cégek hét százalékával szóba sem szabadna állni. Dercze Zoltán szerint az idén tovább romlik a helyzet, s 2010 előtt esély sincs a javulásra.
A körülmények ismeretében senki nem lepődik meg azon, hogy a tartozások miatt tömegével mennek tönkre a vállalkozások. A Coface számításai szerint a jelenleg működő vállalkozások közül minden huszonnegyedik bedől az év végéig. Ennek ellenére a csődeljárások száma minimális, ugyanis a legtöbben fizetésképtelenségi eljárásnak esnek áldozatul. Persze a kevésbé sikeres vállalkozások megszűnésének előnye is van, hiszen így a piacok is megtisztulnak, ám Dercze Zoltán szerint cégvédelem híján gyakran olyan, egyébként jól működő társaságok is tönkremennek, amelyek csak pillanatnyi pénzzavarba kerülnek, de a kilátásaik jók. A tartozások behajtása is egyre nehezebb – jegyezte meg az országigazgató. A társaságok vezetői ugyanis egyáltalán nem ijednek meg, ha felszámolással fenyegetik őket, mivel könnyedén ki tudnak bújni a felelősség alól. A cégbíróságok egyáltalán nem nézik, hogy ki az, aki már öt céget tett tönkre, és éppen a hatodikat szeretné elindítani, ezért egyesek már-már ipari méretekben művelik a cégek bedöntését és az újak alapítását. Dercze Zoltán hozzáteszi, hogy a nemrégiben bevezetett egyszerűsített cégbejegyzés még meg is könnyíti a felelőtlen vezetők dolgát.
A Coface tapasztalatai szerint amennyiben egy cég egy évet csúszik a fizetéssel, akkor már szinte biztos, hogy a szállító soha nem látja viszont a pénzét . Jelenleg a cégek 65 százaléka nyilatkozta azt, hogy több mint egy éve tartozik neki a partnere, míg egyharmaduk azt sem tudja, van-e ilyen régre nyúló kintlévősége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.